Pavlova s krvavým pomarančom

165

Oslnivá pavlova s curdom z krvavého pomaranča a nadýchanou šľahačkou: lahodný dezert, ktorý vás dostane!

Ste pripravení na výnimočný dezert, ktorý vás dostane? Oslnivá pavlova s curdom z krvavého pomaranča a nadýchanou šľahačkou je tým správnym lákadlom pre vaše chuťové poháriky. Táto lahodná kombinácia sladkosti, kyslosti a krémovej jemnosti je zaručene ohromí.

Pavlova je základom tohto dezertu a predstavuje kombináciu krehkého bielkového korpusu a jemne karamelizovanej povrchovej vrstvy. Šťavnatý curd z krvavého pomaranča dodá dezertu sviežosť a kyslosť. Na vrcholoch pavlovy sa nachádza jemná nadýchaná šľahačka, ktorá dodáva dezertu dokonalú krémovosť.

Tento dezert nie je len chuťovou lahôdkou, ale aj estetickým potešením. Oslnivá pavlova s curdom z krvavého pomaranča a nadýchanou šľahačkou je ideálna voľba pre špeciálne príležitosti či jednoducho na upratanie zvyškov z bielkov a pomarančov, ktoré si práve nejakým zázrakom skončili vo vašej kuchyni. Pripravte si tento lákavý dezert a nechajte sa uniesť jeho vôňou, textúrou a vynikajúcou chuťou.

Čo je pavlova a prečo je taká obľúbená?

Pavlova je dezert, ktorý sa považuje za skvost v mnohých cukrárenských knihách a reštauráciách po celom svete. Je pomenovaná po ruskej baletke Anne Pavlovovej, ktorá bola známa svojou eleganciou a pôvabom. Tento dezert, ktorý má svoje korene v Austrálii a Novom Zélande, sa vyznačuje krehkým bielkovým korpusom, ktorý je na vrchu chrumkavý a vo vnútri nadýchaný. Pavlova sa často podáva s rôznymi ovocnými náplňami a šľahačkou, čo ju robí veľmi obľúbenou voľbou na rôzne oslavy a špeciálne príležitosti. Jej vzhľad a chuť sú tak atraktívne, že si získala srdcia mnohých milovníkov dezertov.

Obľuba pavlovy spočíva aj v jej variabilite. Každý si môže prispôsobiť tento dezert podľa svojich chutí a preferencií. Môžete experimentovať s rôznymi druhmi ovocia, krémami a polevami, čo znamená, že pavlova nikdy neomrzí. Zároveň je to dezert, ktorý kombinuje rôzne textúry – chrumkavosť, krémovosť a sviežosť, čím uspokojí takmer každé chuťové poháriky. Pavlova sa dá pripraviť na rôzne spôsoby, čo prispieva k jej popularite medzi domácimi kuchármi.

Okrem toho, pavlova je aj vizuálne veľmi atraktívna. Jej elegantný vzhľad a pestré farby ovocia robia z tohto dezertu dokonalý centerpiece na každom stole. Keď sa servíruje, pavlova je skutočne hviezdou večera, a to nielen chuťovo, ale aj esteticky. Preto niet divu, že sa stala jedným z najobľúbenejších dezertov na svete. V nasledujúcich sekciách sa pozrieme na to, ako si pripraviť túto lahodnú pavlovu s curdom z krvavého pomaranča a nadýchanou šľahačkou.

piece of pavlova cake

Základné ingrediencie pre oslnivú pavlovu

Príprava pavlovy začína výberom kvalitných ingrediencií. Na to, aby ste dosiahli dokonalý výsledok, je dôležité mať na pamäti, že každá zložka hrá svoju úlohu. Prvým a najdôležitejším komponentom sú bielky. Čerstvé bielky sú kľúčom k dosiahnutiu nadýchanej a chrumkavej textúry. Pred začatím prípravy sa uistite, že bielky sú úplne bez žĺtkov, pretože aj malé množstvo tuku môže ovplyvniť výsledok. Pri výbere bielkov sa snažte použiť organické alebo domáce vajcia, ak je to možné, pretože majú lepšiu chuť a textúru.

Ďalšou nevyhnutnou zložkou je cukor. Použije sa najčastejšie jemný kryštálový cukor, ktorý sa postupne pridáva k bielkom pri ich šľahaní. Tento cukor sa rozpúšťa a vytvára lesklú a stabilnú penu. Pre lepší výsledok môžete pridať aj trošku kukuričného škrobu, ktorý pomáha stabilizovať pavlovy korpus a dodáva mu krémovejšiu textúru. Nezabudnite ani na ocot alebo citrónovú šťavu, ktoré pomáhajú zvyšovať stabilitu bielkov.

Na vrch pavlovy budete potrebovať šľahačku a curd z krvavého pomaranča. Na prípravu šľahačky je ideálne použiť smotanu na šľahanie s vysokým obsahom tuku, aby ste dosiahli nadýchanú a jemnú textúru. Curd z krvavého pomaranča pridáva nielen sviežosť, ale aj krásnu farbu a kyslosť, ktorá vyvažuje sladkosť pavlovy. Tieto ingrediencie spoločne vytvárajú harmonickú kombináciu, ktorá zaručene ohromí vaše chuťové poháriky.

Príprava krvavého pomarančového curdu

Curd je jedným z najzaujímavejších a najlahodnejších doplnkov k pavlovej. Jeho príprava je jednoduchá a rýchla, a výsledok stojí za to. Na jeho výrobu budete potrebovať niekoľko základných ingrediencií: krvavé pomaranče, cukor, vajcia a maslo. Začnite tým, že si pripravíte šťavu z krvavých pomarančov. Odporúča sa použiť čerstvé ovocie, aby ste dosiahli najlepšiu chuť a arómu.

Najprv zmiešame cukor s pomarančovou kôrou. Následne pridáme žĺtky a a premiešame. Nakoniec pridáme pomarančovú šťavu a zmes dôkladne premiešame, aby sa všetky ingrediencie spojili. Potom hrniec postavíme na mierny oheň a stále miešame, aby sa zabránilo pripaľovaniu. Keď je zmes úplne hustá, odstavíme a precedíme cez sitko, aby sme mali krásnu jemnú zmes. Týmto spôsobom sa zbavíte prípadných zrazenín a zabezpečíte, že váš curd bude krémový a jemný. Nakoniec pridáme na kocky nakrájané maslo a miešame, kým sa maslo úplne nerozpustí. Curd je hotový. Nechajte ho vychladnúť.

Po vychladnutí môžete krvavý pomarančový curd uchovávať v uzavretej nádobe v chladničke, kde vydrží niekoľko dní. Tento curd je skvelý nielen na pavlovu, ale aj ako nátierka na pečivo alebo ako plnka do koláčov.

Príprava nadýchanej šľahačky

Príprava nadýchanej šľahačky je ďalším dôležitým krokom pri tvorbe dokonalého dezertu pavlova. Pre túto časť budete potrebovať smotanu na šľahanie s vysokým obsahom tuku – minimálne 30 %. To zabezpečí, že vaša šľahačka bude nadýchaná a stabilná. Pred šľahaním je dobré smotanu dať na niekoľko minút do chladničky, aby bola chladná, pretože studená smotana sa šľahá omnoho lepšie.

Na začiatku si do misky nalejeme smotanu. Ak chcete pridajte cukor, ja som sa však rozhodla robiť šľahačku bez cukru, keďže pavlova má dosť veľa cukru. Chcela som, aby tento dezert bol vyvážený a nie presladený.   Ak chcete, môžete pridať aj vanilkový extrakt alebo iné arómy, ktoré dodajú šľahačke osobitú chuť. Pomocou elektrického mixéra začnite šľahať smotanu na nízkej rýchlosti a následne postupne zvyšujte rýchlosť.

Šľahačku šľahajte, kým sa nevytvoria pevné špičky. Buďte opatrní, aby ste ju neprešľahali, pretože to by mohlo viesť k vytvoreniu masla. Ideálny výsledok je nadýchaná, krémová šľahačka, ktorá si udrží svoj tvar. Akonáhle je šľahačka hotová, môžete ju použiť ihneď, alebo ju uchovávať v chladničke do doby, kým nebudete pripravovať pavlovu. Nadýchaná šľahačka dodáva dezertu lahodnú textúru a vyváženosť, ktorá je neodmysliteľnou súčasťou každej pavlovy.

Vytváranie korpusu

Vytvorenie korpusu je kľúčovým krokom na dosiahnutie perfektného dezertu. Začnite s prípravou plechu na pečenie, ktorý by mal byť vystlaný papierom na pečenie. Aby sa korpus neprilepil, môžete na papier pridať trochu pavlovej cesta a tak ho prilepiť na plech . Teraz prejdime k príprave samotného korpusu. Misu pred používaním pretrite kuchynskou utierkou namočenou v octe, aby ste sa zbavili prípadných nečistôt.

V mise si pripravíme bielky a začneme ich šľahať na strednej rýchlosti, kým nezačnú vytvárať jemné bublinky.  Postupne pridávame cukor do bielkov, pričom ich šľaháme na vyššej rýchlosti. Dôležité je, aby sa cukor úplne rozpustil a zmes bola lesklá a pevná. Zvyčajne to trvá približne 5 až 10 minút. Keď dosiahneme požadovanú konzistenciu, pridáme kukuričný škrob a ocot, ktoré pomôžu stabilizovať pavlovu. Nakoniec zamiešame tieto prísady do zmesi na nízkych otáčkach a len chvíľku, any sa to prepojilo zo zmesou.

Keď je vaša zmes pripravená, pomocou lyžice alebo stierky preneste bielkovú zmes na plech. Tvarujte ju do kruhu alebo oválu, pričom okraje môžete jemne zvýšiť, aby sa vytvorilo malé „hniezdočko“ na plnenie. Vytvorenú pavlovu vložíme do predhriatej rúry na 150°. Akonáhle ju vložíme do rúry, teplotu znížime na 100° a pečieme približne 2 hodniny. Po uplynutí času ju necháme vychladnúť v rúre, aby sa zabránilo praskaniu. Dôležité je, aby bola pečená pomaly, aby si zachovala svoju nadýchanosť a krémovosť vo vnútri.

Montáž a výzdoba pavlovy

Po upečení a vychladnutí pavlovy je čas na jej montáž a výzdobu. Začneme tým, že opatrne odstránite korpus z papiera na pečenie a preneste ho na servírovací tanier. Teraz môžeme začať s plnením. Najskôr na pavlovu naneste vrstvu krvavého pomarančového curdu. Použijeme stierku alebo lyžicu a jemne rozotrieme curd po povrchu, aby sme vytvorili rovnomernú vrstvu. Curdu by malo byť dosť, aby dodalo dezertu sviežosť a kyslosť, ale zároveň by nemalo zatieniť chuť bielkového korpusu.

Na vrch curdu pridáme nadýchanú šľahačku. Pomocou lyžice alebo cukrárskeho vrecka môžeme vytvoriť krásne vzory a tvary. Necháme šľahačku voľne ležať na curde, aby sa dosiahla nadýchaná a elegantná prezentácia. Môžeme tiež experimentovať s rôznymi technikami, ako je vytváranie špicov a vĺn. Nezabudnite, že táto časť montáže je nielen o chuti, ale aj o vizuálnom dojme, preto sa snažte byť kreatívni.

Na záver pridáme čerstvé ovocie, ktoré doplní chuť a farbu vašej pavlovy. Môžete použiť krájané krvavé pomaranče, maliny, jahody alebo akékoľvek iné ovocie, ktoré máte radi. Umiestnite ho na vrch šľahačky a môžete pridať aj niekoľko mätových lístkov ako dekoráciu. Takto pripravená pavlova bude nielen vynikajúco chutiť, ale aj vyzerať nádherne na tanieri. Po všetkých týchto krokoch je vaša oslnivá pavlova pripravená na servírovanie.

pavlova

Tipy a triky pre dokonalú pavlovu

Aby ste dosiahli dokonalú pavlovu, existuje niekoľko tipov a trikov, ktoré vám môžu pomôcť. Prvým z nich je správna teplota bielkov. Pred šľahaním by mali byť bielky izbovej teploty, pretože to zabezpečuje lepšie šľahanie a nadýchanosť. Nezabudnite tiež, že všetky nádoby a náradie, ktoré používate, musia byť čisté a bez tuku, inak by sa bielky nemohli správne vyšľahať.

Ďalším dôležitým aspektom je pomalé pečenie. Pavlova sa pečie pri nízkej teplote po dlhší čas, čo jej umožňuje rásť a sušiť sa bez toho, aby praskla. Po upečení je dobré nechať ju vychladnúť v rúre, pretože prudké ochladenie môže spôsobiť praskanie. Ak máte obavy z praskania, môžete skúsiť pridať do zmesi trošku kyseliny citrónovej, ktorá pomôže stabilizovať bielky.

Nakoniec, nezabudnite na dekorácie. Vizuálny dojem je rovnako dôležitý ako chuť. Použite rôzne farby ovocia a byliniek, aby ste dezert oživili. Môžete tiež posypať pavlovu práškovým cukrom alebo kakaom pre extra efekt. Týmto spôsobom sa vaša pavlova stane nielen chutným dezertom, ale aj očarujúcou súčasťou každého stola. S týmito tipmi a trikmi sa určite podarí pripraviť dokonalú pavlovu, ktorú si všetci zamilujú.

Variácie pavlovy s rôznym ovocím

Pavlova je mimoriadne variabilný dezert, a to je jedna z jej najväčších výhod. Môžete ju prispôsobiť rôznym chutiam a sezónnemu ovociu, ktoré máte k dispozícii. Okrem krvavého pomaranča môžete vyskúšať aj iné ovocie, ako sú čerstvé jahody, maliny, kiwi alebo ananás. Každé ovocie pridáva dezertu jedinečnú chuť a farbu, čím sa pavlova stáva ešte atraktívnejšou.

Jednou z populárnych variácií je pavlova s tropickým ovocím. Na tento dezert môžete použiť čerstvé mango, ananás a marakuja. Tropické ovocie dodáva pavlovej sviežosť a exotický nádych, ktorý je ideálny na letné párty alebo oslavy. Stačí nahradiť krvavý pomarančový curd tropickým curdom, ktorý sa pripravuje podobným spôsobom, a ozdobiť šľahačkou a čerstvým ovocím.

Ďalšou skvelou variáciou je pavlova s čokoládou a orechmi. Na tento dezert môžete pridať čokoládový ganache alebo rozpučenú čokoládu na vrch pavlovy, a ozdobiť ju nasekanými orechmi alebo čokoládovými lupienkami. Táto kombinácia je ideálna pre milovníkov čokolády a určite zaujme každého, kto má rád bohaté a dekadentné dezerty. Variácie pavlovy sú nekonečné, a preto si môžete vytvoriť svoj vlastný jedinečný variant, ktorý osloví vaše chuťové poháriky.

Servírovanie a uchovávanie pavlovy

Servírovanie pavlovy je rovnako dôležité ako jej príprava. Tento dezert je najchutnejší, keď je podávaný čerstvý, takže je odporúčané poskladať ho tesne pred podávaním. Ak máte v pláne servírovať pavlovu na oslave alebo večeri, pripravte si všetky komponenty vopred – korpus, curd a šľahačku. Potom ich jednoducho spojte tesne pred servírovaním, aby ste zabezpečili, že si všetky textúry zachovajú svoju kvalitu.

Pri podávaní môžete pavlovu nakrájať na porcie alebo ju servírovať ako celok. Ak sa rozhodnete pre celý dezert, poskytnite hosťom lyžicu alebo nôž, aby si mohli sami odoberať kúsky. Môžete ju podávať na elegantnom tanieri alebo priamo na doske, čo dodá dezertu rustikálny nádych. Nezabudnite pridať aj niekoľko čerstvých byliniek alebo jedlých kvetov ako dekoráciu, aby ste zvýraznili vizuálny dojem.

Pokiaľ ide o uchovávanie pavlovy, je dobré vedieť, že jej čerstvosť je najlepšia v deň prípravy. Ak vám zostane nejaká pavlova, môžete ju uchovávať v chladničke, avšak bude sa postupne strácať jej chrumkavosť a nadýchanosť. Je odporúčané skladovať jednotlivé komponenty (korpus, curd a šľahačku) samostatne, ak je to možné. Týmto spôsobom si udržíte ich čerstvosť a textúru dlhšie. Ak sa rozhodnete uchovať už zmontovanú pavlovu, skontrolujte, či je dobre zakrytá, aby sa zabránilo absorpcii zápachu z chladničky.

Pavlova s krvavým pomarančom

porcie: 12 porcií
ČAS Prípravy: 20 minutes
čas varenia: 2 hours
celkový čas: 4 hours 20 minutes

Suroviny:

Pavlova korpus:

  • 6 ks vajec
  • 300 g cukru
  • 1 čl octu
  • 1 PL kukuričného škrobu

Curd z krvavých pomarančov:

  • 4 ks žĺtky
  • 150 g cukru
  • 200 ml šťavy z krvavých pomarančov
  • 60 g masla
  • pomarančová kôra zo 4 pomarančov

Brusnicová omáčka:

  • 200 g brusníc
  • 100 g cukru
  • 150 ml šťavy z krvavých pomarančov
  • pomarančová kôra z 1 pomaranča

Šľahačka:

  • 500 ml smotany na šľahanie
  • 2 ks stužovač šľahačky
  • 1 čl vanilková pasta

Okrem toho:

  • ovocie na ozdobenie

Postup:

Pavlova:

  • Pred začatím si misku očistíme kuchynskou utierkou namočenou v octe, aby sme sa zbavili prebytočnej nečistoty.
  • Bielka vložíme do misy na šľahanie. Začneme pomaly šľahať. Keď sa nám začne tvoriť pena, postupne pridávame cukor. Šľaháme do tuha, kým je hmota nadýchaná, leská a drží tvar. Keď sme spokojní, pridáme citrónovú šťavu alebo ocot a kukuričný škrob. Ešte raz premiešame a hotovo.
  • Takto pripravenú zmes preložíme na papier na pečenie a vytvarujeme ju do kruhu. Pavlovej okraje urobíme vyššie a do vnútra urobíme takú menšiu dierku, aby sme tam mohli dať krém.
  • Rúru predhrejeme na 150°C. Do predhriatej rúry vložíme pavlovu a hneď ako ju vložíme, znížime teplotu na 100°C. Pavlovu pečieme 2 hodiny. Počas pečenia rúru neotvárame. Po upečení, rúru vypneme a pavlovu necháme vychladnúť v rúre.

Curd z pomarančov:

  • Pomarančovú kôru zmiešame s cukrom. Následne pridáme žĺtky a šťavu z pomarančov. Dobre premiešame.
  • Až dobre premiešanú zmes varíme na miernom ohni do zhustnutia.
  • Po uvarení, precedíme cez sitko, aby sme mali jemný krém. Nakoniec pridáme na kocky nakrájane maslo a miešame, kým sa to spolu nespojí. Takýto curd necháme vychladnúť.

Brusnicová omáčka:

  • Všetky suroviny vložíme do hrnca a necháme variť, kým brusnice nezmäknú. Dochutíme a nakoniec tyčovým mixérom rozmixujeme. Ak je zmes príliš hustá, pridáme viac vody alebo šťavy. Nakoniec prepasírujeme cez sitko.

Šľahačka:

  • Všetky suroviny vložíme do nádoby na šľahanie a šľaháme, kým nám nevznikne nadýchaná šľahačka. Neprešľahajte, vzniklo by vám maslo.

Skladanie:

  • Na pavlovu natrieme pomarančový curd. Následne pridáme šľahačku a ovocie. Polejeme brusnicovou omáčkou a hotovo. Dobrú chuť!

Záver a odporúčania pre vyskúšanie tejto lahodnej dezertnej pochúťky

Oslnivá pavlova s curdom z krvavého pomaranča a nadýchanou šľahačkou je jedným z najlahodnejších a najatraktívnejších dezertov, ktoré môžete pripraviť. Jej kombinácia chrumkavého bielkového korpusu, krémového curdu a nadýchanej šľahačky je jednoducho neodolateľná. Tento dezert je ideálny pre špeciálne príležitosti, oslavy alebo len tak na príjemný víkendový obed. Nezáleží na tom, akú variáciu sa rozhodnete vyskúšať, každá bude vynikajúca.

Doporučujem vám experimentovať s rôznymi druhmi ovocia a curdov, aby ste našli svoju obľúbenú kombináciu. Pavlova je tak univerzálna, že si ju môžete prispôsobiť podľa sezónneho ovocia alebo svojich osobných preferencií. Nebojte sa byť kreatívni a objavovať nové chute, ktoré môžu prekvapiť vás aj vašich hostí.

Na záver, ak hľadáte dezert, ktorý je nielen chutný, ale aj vizuálne ohromujúci, oslnivá pavlova je tou správnou voľbou. Pripravte si ju na vašu ďalšiu oslavu alebo len tak pre seba a užite si jej jedinečnú chuť a textúru. Nezabudnite sa podeliť o svoje zážitky a variácie s rodinou a priateľmi. Prajem vám veľa úspechov pri príprave a dobrú chuť!

Podobné recepty...

nepečený cheesecake s krvavým pomarančom
Kokosové laskonky
chia puding s krvavým pomarančom

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Hodnotenie receptu




Close
Uvarila a napísala s láskou Zuzi © Všetky práva vyhradené.
Close