Vyprážaný losos

199

Vyprážaný losos: Tajomstvá skvelej prípravy a chuťového zážitku

Rybie filety sú základom každej skvelej rybacej večere a  lososa určite pozná každý. No čo tak skúsiť niečo iné? Vyprážaný losos vám ponúka úplne nový zážitok. A ak chcete, aby bol perfektný, musíte poznať tajomstvá jeho prípravy. V tomto článku sa dozviete, aké sú najlepšie techniky na vyprážanie a ako docieliť skvelú chuť tohto morského pokladu.

Dôležité je pripraviť lososa správne už pred samotným vyprážaním. Mali by ste mu dopriať dostatočný čas na odležanie po vybratí z chladničky a následne ho osušiť papierovou utierkou. Týmto spôsobom zaručíte lepšie krútenie, ktoré mu dodá príjemnú chrumkavosť. Počas vyprážania dávajte pozor na teplotu, aby ste dosiahli perfektný stred. Pri dodržaní týchto tajomstiev, váš vyprážaný losos bude neodolateľný a plný lahodných chutí.

Pridajte nový výstrel do svojho jedálnička a vyskúšajte vyprážaného lososa. Objavte jeho tajomstvá a užívajte si jeho bohatú a jemnú chuť.

Výber správneho lososa na vyprážanie

Pri výbere lososa na vyprážanie je dôležité mať na pamäti niekoľko faktorov.

Prvým faktorom je druh lososa. Existuje niekoľko druhov lososa, ako napríklad atlantický losos, pacifický losos alebo losos z Aljašky. Každý druh má svoje špecifiká a mierne odlišnú chuť. Vyberte si druh lososa, ktorý vám vyhovuje najviac.

Druhým faktorom je čerstvosť lososa. Pri nákupe je dôležité venovať pozornosť čerstvosti ryby. Vyberte si lososa, ktorý je čerstvý a nemá žiadne zápachy.

Tretím faktorom je veľkosť lososa. Veľkosť ryby ovplyvňuje dobu potrebnú na vyprážanie. Menšie filety sa budú rýchlejšie pripravovať ako väčšie.

panierter lachs

Príprava lososa na vyprážanie

Správna príprava lososa pred vyprážaním je kľúčová pre dosiahnutie dokonalej chuti.

Po vybratí lososa z chladničky mu poskytnite aspoň 15 minút na oddych. Týmto spôsobom sa dosiahne rovnomerné vyprážanie.

Počas oddychu osušte lososa papierovou utierkou. Tým sa odstráni nadbytočná vlhkosť a losos bude mať peknú a chrumkavú kôrku.

Ochucovanie a marinovanie lososa na vyprážanie

Osolenie a marinovanie lososa pred vyprážaním pridávajú do jeho chuti ďalšie vrstvy aróm a chuťového zážitku.

Pred osolením lososa ho osušte papierovou utierkou a potom ho osolte z oboch strán. Použite jemnú morskú soľ a osolte ho podľa svojich preferencií.

Ak chcete vyprážanému lososovi dopriať ešte viac chutí, môžete ho marinovať. Pre marinádu môžete použiť rôzne prísady ako bylinky, citrónovú šťavu, cesnak alebo olivový olej. Marinádu nechajte pôsobiť aspoň 30 minút, aby sa do lososa dostali všetky arómy.

deep fried salmon

Rôzne spôsoby vyprážania lososa

Existuje niekoľko spôsobov, ako môžete lososa vyprážať. Každý spôsob má svoje výhody a dodáva lososu iný charakter.

 • Jedným zo spôsobov je vyprážanie na panvici. Panvicu si predhrejte, pridajte olej a nechajte zohriať a potom na ňu pridajte lososa s kôrkou nadol. Vyprážajte ho asi 3-4 minúty na každej strane, až kým nezíska peknú zlatohnedú farbu.
 • Ďalším spôsobom je vyprážanie lososa v rúre. Lososa uložte na plech vystlaný papierom na pečenie a pečte ho vo vyhriatej rúre pri teplote 180°C asi 10-12 minút, alebo kým nie je vnútro mäkké a šťavnaté.
 • Tretím spôsobom je vyprážanie v teplovzdušnej fritéze. Mäso pečieme, kým nie je zlaté z vonku a šťavnaté z vnútra.

Tipy na dosiahnutie chrumkavej a aromatickej kôrky

Ak chcete dosiahnuť chrumkavú a aromatickú kôrku na vyprážanom losose, mali by ste venovať pozornosť niekoľkým tipom.

 • Prvým tipom je použitie olej určený na vyprážanie. Olej vhodný na vyprážanie  sa pri vyššej teplote nerozkladá a nevytvára nepríjemné chute.
 • Druhým tipom je kontrolovať teplotu panvice. Teplota panvice by mala byť dostatočne vysoká, aby sa na nej vytvorila chrumkavá kôrka, ale zároveň by nemala byť príliš vysoká, aby sa losos neprehrial vo vnútri.
 • Tretím tipom je neustále obracanie lososa počas vyprážania. Obracanie lososa pomáha rovnomerne distribuovať teplo a zabezpečuje, že losos získa peknú zlatistú farbu.
losos v panko kruste

Návrhy na servírovanie a prílohy k vyprážanému lososovi

Vyprážaný losos je skvelý sám o sebe, ale môžete ho ešte viac oživiť rôznymi prílohami a omáčkami.

Jednou z možností je podávať vyprážaný losos s čerstvou zeleninou. Môžete pripraviť šalát z čerstvej zeleniny alebo zapečenú zeleninu. Týmto spôsobom dodáte jedlu sviežu a lahodnú chuť.

Ďalšou možnosťou je podávanie vyprážaného lososa s ryžou alebo zemiakovou kašou. Tieto prílohy vytvárajú skvelú kombináciu s lososom a doplňujú jeho chutné arómy.

Alebo si to urobte tradične vianočne. Nahraďte tradičného kapra vyprážaným lososom a podávajtte k nemu tradičný vianočný šalát.

Zdravotné výhody konzumácie vyprážaného lososa s mierou

Vyprážaný losos môže byť nielen chutný, ale aj zdravý. Obsahuje množstvo živín a prospešných látok, ktoré môžu mať pozitívny vplyv na vaše zdravie.

Losos je bohatý na omega-3 mastné kyseliny, ktoré prispievajú k zdraviu srdca a znižujú riziko vzniku srdcových ochorení. Taktiež obsahuje vitamín D, ktorý je dôležitý pre zdravé kosti a imunitný systém.

Pri konzumácii vyprážaného lososa je však dôležité dodržiavať mieru. Nadmerná konzumácia môže viesť k nadbytku tukov a kalórií, čo by mohlo negatívne ovplyvniť váš zdravotný stav.

Vyprážaný losos

porcie: 2 porcie
ČAS Prípravy: 5 minutes
čas varenia: 10 minutes
celkový čas: 15 minutes

Suroviny:

 • 400 g lososa podľa vášho výberu
 • 2 vajíčka
 • 100 g hladkej múky
 • 100 g panko strúhanky
 • 30 petržlenovej vňate
 • citrónová kôra z ½ citróna
 • morská soľ
 • čierne korenie
 • citrónová šťava
 • olej na vyprážanie

Postup:

 • Lososa umyjeme a osušíme kuchynskou utierkou. Necháme postáť asi 15 min pri izbovej teplote.
 • Osušeného lososa osolíme morskou soľou a čiernym korením.
 • Pripravíme 3 misky: Do 1. dáme hladkú múku, do 2. rozšľahané vajíčka so soľou a čiernym korením a do 3. misky pridáme panko strúhanku, na drobno nasekanú petržlenovú vňať a citrónovú kôru. Losos vložíme do múky, následne do vajíčka a potom do panko strúhanky.
 • V panvici rozohrejeme olej. Do rozohriateho oleja vložíme lososa a opečieme do zlatista z oboch strán. Pečieme pri miernej teplote asi 3-4 min z každej strany.
 • Po upečení dáme lososa na kuchynskú utierku, aby odkvapkal prebytočný tuk.
 • Následne servírujeme lososa. Podávame s tradičným vianočným zemiakovým šalátom alebo ak chcete zdravšiu variantu, tak si urobte ľahší šalát.

Bežné chyby, ktorým sa treba vyhnúť pri vyprážaní lososa

Pri vyprážaní lososa je dôležité vyvarovať sa niektorým častým chybám, aby ste dosiahli dokonalý výsledok.

 • Jednou z chýb je príliš dlhé vyprážanie lososa. Ak ho vyprážite príliš dlho, môže sa stať suchým a stratiť svoju šťavnatosť.
 • Ďalšou chybou je príliš vysoká teplota panvice. Ak je teplota príliš vysoká, losos sa môže prehriať a stratiť svoju chuťovú hodnotu.
 • Treťou chybou je prílišné manipulovanie s lososom počas vyprážania. Ak ho príliš často obraciate alebo presúvate, môže sa rozpadnúť a stratiť svoj tvar.

Podobné recepty...

teplý šalát so špargľou a lososom
zemiakový šalát
pečené kuracie nohy s krvavým pomarančom

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Hodnotenie receptu
Close
Uvarila a napísala s láskou Zuzi © Všetky práva vyhradené.
Close