Knedlík

298

Chutné, jednoduché a sýte: Prečo sú knedlíky neodmysliteľnou súčasťou slovenskej kuchyne

Tradičná slovenská kuchyňa je známa svojimi výdatnými a chutnými jedlami a jednou z kulinárskych špecialít, ktorá si túto povesť určite zaslúži, sú knedle. Tieto malé kapsičky sú nielen chutné a všestranné, ale majú aj jedinečnú vlastnosť, že vás zasýtia už po niekoľkých sústach. Sú absolútnou nevyhnutnosťou v každej slovenskej kuchyni.

Slovenské knedlíky majú rôzne podoby a chute, od zemiakových knedlí plnených šťavnatým bryndzovým syrom až po slivkové knedle posypané sladkým škoricovým cukrom. Ich výroba je sama o sebe umením, pretože generácie si odovzdávajú tajné recepty a postupy, ktoré zaručujú dokonalú štruktúru a chuť.

Knedle sú v slovenskej kuchyni tak cenené, pretože dokážu doplniť širokú škálu jedál. Môžu sa podávať spolu s bohatými dusenými jedlami alebo krémovými omáčkami, ktoré absorbujú chute a vytvárajú harmonické spojenie na tanieri. Vďaka svojej jednoduchej a zároveň upokojujúcej povahe sú vhodnou voľbou pre rodiny, priateľov a dokonca aj pre slávnostné stretnutia.

Či už máte chuť na niečo slané alebo sladké, nenechajte si ujsť nádherný zážitok z vychutnávania knedlí, chutných a sýtych klenotov slovenskej kuchyne.

cesto na knedlíky

Predstavenie slovenskej kuchyne a obľúbeností knedlí:

Slovenská kuchyňa je bohatá a rozmanitá, a knedle (knedlíky) sú jedným z najtypickejších pokrmov, ktoré v nej nájdeme. Knedle sú na Slovensku obľúbené a často podávané pri rôznych príležitostiach a rodinných oslavách. Tu je stručné predstavenie slovenskej kuchyne a obľúbenosti knedlí na Slovensku:

Slovenská kuchyňa:

Slovenská kuchyňa je ovplyvnená rôznymi historickými, regionálnymi a kultúrnymi faktormi. Nachádza sa v srdci strednej Európy a kombinuje prvky slovanskej, uhorskej a rakúskej kuchyne. Základné potraviny zahŕňajú zemiaky, mäso (hlavne bravčové, hovädzie a kurča), mliečne výrobky, obilniny a ovocie. Na Slovensku sa tiež pestuje veľa zeleniny, bylín a zeleniny.

Typické slovenské pokrmy zahŕňajú halušky (špeciálny druh cestovín robený zo zemiakov), bryndzové halušky (halušky s bryndzou a slaninou), pirohy (plnené zemiakové cesto podobné raviolam), kapustnicu (kyslú kapustovú polievku), bryndzové pirohy (plnené zemiakové cesto podobné cestovinám s bryndzou) a rôzne druhy knedlí. 

knedlík

Obľúbenosť knedlí na Slovensku:

Knedle (knedlíky) sú v slovenskej kuchyni mimoriadne obľúbené a môžu sa pripravovať v rôznych podobách. Medzi najobľúbenejšie slovenské jedlá patria:

  1. Bryndzové halušky: Bryndzové halušky sú považované za jedno z národných jedál Slovenska. Sú to cestoviny vyrobené z múky, zemiakov, ktoré sú zmiešané s bryndzou a posypané a prepečenou slaninou.

  2. Pirohy: Pirohy sú podobné raviolam, je to plnené zemiakové cesto, ktoré je často plnené zemiakmi s bryndzou, ale aj  tvarohom, mäsom alebo ovocím či ovocným džemom. Sladké varianty sú podávané s maslom a slané s cibuľkou a slaninou.

  3. Kysnuté knedle: Kysnuté knedle sú obľúbené nielen na Slovensku, ale aj v iných stredoeurópskych krajinách. Sú vzdušné a mäkké a často sa podávajú s mäsom a omáčkami.

Knedle sú výnimočné v tom, že môžu byť sladké alebo slané a môžu byť podávané ako hlavný jedlo alebo dezert. Ich univerzálnosť a variabilita robia z knedlí jednu z najobľúbenejších potravín v slovenskej kuchyni. Slováci majú hlboký vzťah k týmto jednoduchým, ale chutným jedlám a často ich pripravujú na rodinných oslavách a špeciálnych príležitostiach.

knedľa

Čo sú to knedle?

Knedle sú jedlo, ktorého základom je cesto vyrobené z múky, vody (alebo mlieka) a soli. Toto cesto sa formuje do tvaru guľôčok alebo valcov, ktoré sa potom varia,  paria alebo pečú. Knedle sú tradičnou potravinou v mnohých kultúrach po celom svete a existuje mnoho rôznych druhov knedlí, ktoré sa líšia podľa regiónu a kultúry.

Napríklad:

  1. Kysnuté knedle: Kysnuté knedle sú mäkké, nadýchané a vzdušné. Toto cesto je vyrobené s použitím kvasnice alebo iného kysnutého činidla, ktoré mu dáva objem. Kysnuté knedle sú často podávané s maslom, omáčkou alebo džemom.

  2. Karlovarské knedle: Sú typické pre českú kuchyňu, ale robia sa bežne aj na Slovensku. Nie sú kysnuté, ale je to jednoducho starší chlieb, často žemľa namočená  v mlieku s pridaním žĺtkov a vyšľahaných bielov. Nakoniec zabalená do fólie a uvarená vo vode.

Knedle sú populárne v mnohých krajinách, vrátane strednej a východnej Európy, Ázie a iných regiónov. Ich variácie a recepty sa líšia od kultúry k kultúre, a často sú spojené s tradičnými jedlami a špeciálnymi príležitosťami. Knedle sú výnimočné tým, že sa môžu prispôsobiť rôznym chutiam a preferenciám, a preto sú obľúbeným jedlom pre veľa ľudí na celom svete.

Knedlík

porcie: 8 porcií
ČAS Prípravy: 20 minutes
čas varenia: 15 minutes
celkový čas: 2 hours

Suroviny:

  • 500 g hladkej múky
  • 1 droždie
  • 1 čl soli
  • 2 vajíčka
  • ½ bal. prášku do pečiva
  • 300 ml mlieka
  • 1 PL cukru

Postup:

  • Múku dáme do misky, pridáme cukor, prášok do pečiva a dobre spolu premiešame. Do stredu urobíme dierku a pridáme trochu teplého mlieka. K mlieku pridáme rozdrobené droždie. Premiešame s trochou múky a necháme asi 15 min vykysnúť.
  • Cesto vymiešame kuchynským robotom. Pridáme vajíčka a zvyšné teplé mlieko, soľ a vypracujeme hladké cesto. Cesto miešame asi 15 min. Cesto necháme vykysnúť asi 1 hod na teplom mieste.
  • Po vykysnutí cesto ešte vypracujeme a urobíme z neho 2 bochníky. Bochníky necháme podkysnúť asi 10 min.
  • V hrnci zohrejeme vodu. Do vriacej vody dáme bochník knedlíka a varíme 15 min. Pokrievku počas 15 min neotvárame. Potom vyberieme, popicháme a pomastíme olejom.
  • Necháme chvíľku vychladnúť a servírujeme.

Podobné recepty...

Segedínsky guľáš
Guľáš z daniela
Zemiakové placky

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Hodnotenie receptu




Close
Uvarila a napísala s láskou Zuzi © Všetky práva vyhradené.
Close