Guľáš z daniela

261

Skvelý jesenný guláš z jelenej zveriny: Recept na úspech!

Svieži jesenný vzduch, nádherné lístie a upokojujúca vôňa dusiaceho sa guláša, ktorá naplní kuchyňu – nie je pochýb o tom, že jeseň je ideálny čas na to, aby ste si dopriali výdatné a chutné jedlá. A ak ste fanúšikmi sýtych, pikantných jedál, potom vás tento skvelý jesenný recept na dusenú zverinu poteší!

Tento guláš je plný jemných kúskov zveriny, rôznych druhov sezónnej zeleniny a zmesi aromatických byliniek a korenín, čo je zaručený recept na úspech. Výrazná chuť zveriny sa dokonale spája so zemitou sladkosťou zeleniny a výsledkom je výdatný a sýty pokrm, ktorý vás zahreje zvnútra.

Tento jesenný guláš zo zveriny je nielen neuveriteľne chutný, ale je to aj skvelý spôsob, ako využiť bohatú úrodu tohto ročného obdobia. Či už ste sa práve vrátili z úspešného lovu, alebo si jednoducho chcete vychutnať chute jesene, tento recept vás určite zaujme. Nakúpte ingrediencie a pripravte sa na vychutnávanie dokonalého pohodlného jedla pre túto sezónu.

Výhody varenia diviny

Jelení guláš je jedným z tých jedál, ktoré nás automaticky premiestňujú do jesenného prostredia. Je to kombinácia výraznej chuti, bohatých ingrediencií a dlhého, pomalého varenia, ktoré prispieva k jeho plnému a hlbokému charakteru.

Jelenie mäso je hlavnou zložkou tohto jedla a prináša do neho zemitú a bohatú chuť. Jeho mäso je tiež veľmi výživné, s nízkym obsahom tuku a vysokým obsahom bielkovín, čo ho robí skvelou voľbou pre zdravú jesennú stravu.

Kľúčové ingrediencie na prípravu chutného jesenného guláša zo zveriny

Varenie z diviny prináša mnoho výhod oproti tradičnému mäsu z obchodu. Divina je zvyčajne menej mastná, obsahuje viac živín a je často považovaná za chutnejšiu možnosť. Okrem toho divina pochádza z voľne žijúcich zvierat, ktoré sa kŕmia prírodnou stravou, čo zaručuje kvalitu a čistotu mäsa.

Varenie z diviny tiež prispieva k udržateľnému a ekologicky zodpovednému životnému štýlu. Divoké zvieratá majú menší negatívny vplyv na životné prostredie a ekosystémy v porovnaní s chovom hospodárskych zvierat.

Tipy na prípravu zveriny

1. Jelenie mäso: Vyberte si čerstvé a kvalitné kúsky jelenieho mäsa. Môžete si ich buď kúpiť od miestneho lovca alebo si ich odniesť zo svojej vlastnej úspešnej poľovačky.

2. Zelenina: Použite sezónnu zeleninu, ako sú cibuľa, mrkva, zeler a tekvica. Tieto druhy zeleniny pridajú do gulášu bohatú chuť a dokonale sa dopĺňajú s jelením mäsom.

3. Bylinky a korenie: Použite aromatické bylinky, ako je tymian, rozmarín a bobkový list, aby ste pridali do gulášu ďalšie vrstvy chuti. Korenie ako čierne korenie a paprika pridáva pikantnosť a obohatí chuť jedla.

Návrhy na servírovanie a prílohy k jesennému gulášu zo zveriny

1. Marinovanie: Pred varením jelenieho mäsa ho môžete nechať marinovať v korenistom náleve, čo pomôže zmäknúť mäso a pridať mu ďalšiu chuť.

2. Pomalé varenie: Jelenie mäso je veľmi chrumkavé a bohaté na šťavu, ale tiež môže byť tvrdé, ak sa nevarí dostatočne dlho. Preto je dôležité jesť mäso pomaly a dlho variť, aby sa dosiahla jeho najlepšia konzistencia a chuť.

3. Odstránenie divokej chute: Ak chcete znížiť divokú chuť jelenieho mäsa, môžete ho pred varením namočiť do mlieka alebo marinády na zmiernenie tejto chuti.

Guľáš z daniela

ČAS Prípravy: 15 minutes
čas varenia: 3 hours
celkový čas: 3 hours 15 minutes

Suroviny:

  • 500 g pliecko z daniela
  • 2 cibule
  • 3 strúčiky cesnaku
  • 2 bobkové listy
  • 3 plátky čili
  • 500 ml pasírovaných paradajok
  • 200 ml červeného vína
  • soľ, čierne korenie mleté, čierne korenie celé, nové korenie, jalovec
  • kyslá smotana
  • pažítka
  • vývar/voda

Postup:

  • Mäso nakrájame na kocky. Cibuľu, cesnak nakrájame na drobno.
  • Do hrnca dáme olej, cibuľu, cesnak, chili a chvíľku opražíme a pridáme všetky druhy korenia okrem červenej papriky. Pridáme mäso a opražíme chvíľku z oboch strán.
  • Pridáme červenú papriku, premiešame a zalejeme červeným vínom. Varíme kým sa víno neodvarí a potom zalievame už len vývarom/vodou.
  • Dusíme pod pokrievkou, kým mäso nezmäkne, vždy podlievame. Asi pol hodiny pred koncom pridáme pasírované paradajky.
  • Dusíme, kým nie je mäso mäkké, a kým omáčka nezhustne. Ak je omáčka riedka, zahustíme zemiakovým škrobom zmiešaným v troche vody.
  • Ozdobíme kyslou smotanou a pažítkou. Podávame s chlebom, knedlíkom.
  • Dobrú chuť!

Poznámky:

  • odporúčam variť v tlakovom hrnci, proces varenia trvá dlhšie. Ja som varila klasickým spôsobom a trvalo to 3 hodiny.

Vychutnajte si chute jesene s dusenou zverinou

Jelení guláš je jedlom samým o sebe, ale môžete ho podávať s niektorými prílohami, ktoré zosilnia a doplnia jeho chuť. Tu je niekoľko nápadov:

1. Plnené knedle: Plnené knedle sú vynikajúcou prílohou k jeleniemu gulášu. Ich mäkká a ľahká textúra sa dobre hodí k bohatému gulášu.

2. Opekané zemiaky: Opekané zemiaky pridajú do jedla pikantnú chuť a krémovú textúru, čo je skvelé pre kontrast s jelením mäsom.

3. Čerstvý šalát: Čerstvý šalát s bylinkovým dresingom je osviežujúcou prílohou, ktorá vyváži silné chute gulášu.

Podobné recepty...

segedínsky guľáš
kuracie prsia na thajský spôsob
Teplý šalát so špargľou a lososom

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Hodnotenie receptu




Close
Uvarila a napísala s láskou Zuzi © Všetky práva vyhradené.
Close