Jahňací steak s hráškovo-mätovým pyré

232

Chuťový zážitok: Ako pripraviť jahňací steak s lahodným hráškovo-mätovým pyré

Milujete jemné a šťavnaté mäso? Presnejšie povedané, milujete jahňacinu? Pripravte si pochúťku, ktorá vás ohromí – jahňací bok s lahodným hráškovo-mätovým pyré.

Toto chutné jedlo je spojením skvelých chutí, ktoré vás dostanú na úplne novú úroveň gastronomických zážitkov. Jahňací bok je jemné, šťavnaté mäso a má bohatú chuť, ktorá je úžasným kontrastom k hráškovému pyré a osviežujúcou príchuťou mäty.

Jahňací steak je možné pripraviť rôznymi spôsobmi, no tento recept kombinuje tradičný prístup s modernými dotykmi, aby vám priniesol ten najlepší zážitok z jedla.

Hráškovo-mätové pyré je dokonalou doplnkovou prílohou k tomuto jedlu. Jeho lahodná aróma a osviežujúci chuťový profil zaručia výnimočný zážitok pre vaše chute. Prebudením vašich chuťových buniek je toto jedlo určené pre tých skutočných gurmánov  .

Takže, pripravte si tento úžasný steak a vychutnajte si túto neodolateľnú pochúťku. Vaše zmysly nebudú ľutovať!

jahňací steak s hráškovo-mätovým pyré

Výhody varenia s jahňacím steakom

Varenie s jahňacím steakom môže byť pre mnohých ľudí skvelým zážitkom a prináša niekoľko výhod:

 1. Vynikajúca chuť: Jahňacie mäso má bohatú a charakteristickú chuť, ktorá je často považovaná za lahodnejšiu a jemnejšiu v porovnaní s inými druhmi mäsa. Jahňací steak môže byť neskutočne chutný, ak je správne prípravený.

 2. Výživné hodnoty: Jahňacie mäso je bohaté na bielkoviny, vitamíny (najmä vitamín B12) a minerály (napríklad železo a zinok), čo ho robí výživnou voľbou pre stravovanie. Je to tiež dobrý zdroj kreatínu a omega-3 mastných kyselín.

 3. Rýchla príprava: Jahňacie steaky sú obvykle tenké a mäso rýchlo dozrieva, čo znamená, že sa dajú pripraviť pomerne rýchlo, čo je výhodné pre rýchle večere alebo špeciálne príležitosti.

 4. Rôznorodosť prípravy: Jahňacie steaky možno pripraviť rôznymi spôsobmi – na grile, na panvici, v rúre alebo dokonca sous-vide metódou. To vám dáva možnosť experimentovať s rôznymi chuťovými profilmi.

 5. Elegantný a špeciálny pokrm: Jahňacie mäso je často považované za luxusnú voľbu, a preto je vhodné na špeciálne príležitosti, ako sú romantické večere alebo oslavy. Jeho príprava môže vytvoriť dojem a potešiť hostí.

 6. Možnosti dochucovania: Jahňacie mäso je vhodné na experimentovanie s rôznymi dochucovadlami a prísadami, čo umožňuje kreativitu v kuchyni a vytvára jedinečné a výnimočné pokrmy.

 7. Zdravé mäso: Jahňacie mäso obsahuje zdravé tuky a je často menej tukové ako iné druhy mäsa, ako napríklad hovädzie. Je to dobrá voľba pre tých, ktorí sa starajú o svoje zdravie a výživu.

 8. Podpora miestnych farmárov: Nákup jahňacieho mäsa od miestnych farmárov môže pomôcť podporiť miestnu ekonomiku a udržateľné poľnohospodárstvo.

Varenie s jahňacím steakom môže byť teda nielen chutné, ale aj zdravé a kreatívne. Experimentujte s rôznymi receptami a užívajte si prípravu tohto vynikajúceho mäsa!

jahňací steak s hráškovo-mätovým pyré

Tipy na dosiahnutie dokonalého prepečenia jahňacieho steaku

Dosiahnuť dokonalé prepečenie jahňacieho steaku vyžaduje presnosť, trpezlivosť a správne techniky prípravy. Tu je niekoľko tipov, ako to dosiahnuť:

 1. Vyberte kvalitné mäso: Kvalita mäsa je základom pre výborný steak. Vyberte jahňacie mäso, ktoré má dobre vyvinutú mramorizáciu (tenké pruhy tuku v mäse), čo pridáva chuť a šťavnatosť.

 2. Nezabudnite na izbovú teplotu: Vyberte mäso z chladničky aspoň 30 minút pred prípravou, aby sa dosiahla rovnomerná teplota po celom kúsku mäsa.

 3. Správne ochutenie: Osoľte a okoreňte steak zo všetkých strán približne 30 minút pred prípravou. Môžete použiť čierne korenie, soľ, sušené bylinky alebo marinádu podľa svojich chuťových preferencií.

 4. Rozpáľte panvicu: Pred pridaním steaku do panvice sa uistite, že je dobre rozpálená. Mäso by malo príjemne syčať, keď ho položíte na panvicu.

 5. Panvica s maslom a olejom: Použite kombináciu masla a olivového oleja na pečenie. Maslo dodá chuť a olej pomôže zabrániť spáleniu masla.

 6. Pečte na silnom ohni: Steak pečte na rozpálenom   ohni, aby sa dosiahla krásna kôrka a vnútro ostalo šťavnaté. Smažte ho asi 3-4 minúty z každej strany pre stredné prepečenie.

 7. Použite teplomer na mäso: Najlepší spôsob, ako dosiahnuť presné prepečenie, je použitie teplomera na mäso. Pre medium-rare steak by ste mali mať vnútornú teplotu okolo 52-54°C, pre medium 58-60 °C a pre well-done nad 68 °C.

 8. Nechajte steaky oddýchnuť: Po upečení nechajte steaky odpočívať na tanieri pod fóliou asi 5-10 minút. To umožní mäsu absorbovať šťavu a udržiavať sa šťavnatý.

 9. Rezanie proti vláknam: Keď steak podávate, rezte ho proti vláknam mäsa. To zabezpečí, že budete mať mäso mäkké a ľahko žuvateľné.

 10. Dochucovanie na konci: Ak chcete, môžete steak na konci dochutiť malým kúskom masla alebo bylinkami, ako je tymián alebo rozmarín.

Pamätajte si, že presné časy prípravy sa môžu líšiť v závislosti od hrúbky a veľkosti steakov a teploty, takže je dôležité použiť teplomer na mäso na kontrolu vnútornej teploty. S trpezlivosťou a cvičením dosiahnete dokonalý jahňací steak, ktorý si môžete vychutnať.258-60

Hráškovo-mätové pyré

Hráškovo-mätové pyré je kulinárna príloha pripravená z hrášku a mäty. 

Príprava hráškovo-mätového pyré:

 1. Príprava hrášku: Ak používate čerstvý hrášok, umyte ho a odstráňte prípadné vlákna z okraja. Ak používate mrazený hrášok, oblanžírujte ho a potom odkvapkajte.

 2. Dochuťte: Pridajte nasekanú mätu a dobre premiešajte. Ochutnajte soľou a čiernym korením podľa svojich preferencií. Mätové listy môžete pridať celé alebo ich môžete nasekať na jemné kúsky.
 3. Mixujte na hladkú konzistenciu:  Mixujte ingrediencie, kým nedosiahnete hladkú a krémovú konzistenciu. Ak je pyré príliš husté, môžete pridať trochu vody alebo zeleninového vývaru, aby ste dosiahli požadovanú konzistenciu.

Hráškovo-mätové pyré môžete použiť ako prílohu k mäsovým pokrmom, kurčaťu, rybe alebo zeleninovým jedlám. Je to skvelý spôsob, ako pridať do jedla čerstvú chuť a nádhernú farbu.

Návrhy na úpravu a servírovanie

Servírovanie jahňacieho steaku s hráškovo-mätovým pyré môže byť elegantné a chutné. Tu je niekoľko nápadov na kreatívne podávanie tohto jedla:

 1. Klasické podávanie: Položte jahňací steak na tanier a vedľa neho dajte hráškovo- mätové pyré. Vrch steaku môžete ozdobiť niekoľkými čerstvými listami mäty alebo citrónovou kôrou na osvieženie a estetický dojem.

 2. Vytvorte stĺpce: Môžete použiť kuchynský krúžok na vytvorenie stĺpca hráškového pyré priamo na tanieri. Položte rez steaku na vrchol stĺpca a ozdobte ho mätou a trochou olivového oleja.

 3. Zdobte farebne: Ak chcete pridať vizuálny efekt, môžete pri servírovaní steaku vytvoriť farebný kontrast. Napríklad, môžete pridať škvrny čerstvých malých paradajok alebo papriky na tanier.

 4. Prírodné prísady: Ozdobte tanier prírodnými prísadami, ako sú celé hráškové struky, listy šalátu, bylinky, aby ste dodali dojem čerstvosti a prírodného štýlu.

 5. Kreatívne tvary: Ak máte formy na modelovanie jedla, môžete vytvoriť zaujímavé tvary s hráškovým pyré, napríklad srdce, hviezdy alebo iné tvary, ktoré prídu do úvahy podľa príležitosti.

 6. Dezerty a prílohy: Môžete doplniť steak ďalšími prílohami, ako sú zemiaky, pečená glazovaná zelenina, aby ste vytvorili kompletný pokrm.

 7. Zhrňte v papieri: Pre rustikálny efekt môžete steak a hráškové pyré zhrnúť do papiera a servírovať ho v tomto obale. Toto podávanie je zvlášť vhodné pre neformálne večere.

Pri servírovaní môžete byť kreatívni a prispôsobiť prezentáciu podľa svojich osobných preferencií a štýlu. Nezabudnite, že estetický dojem môže mať veľký vplyv na spokojnosť s jedlom, takže sa nebojte experimentovať s rôznymi spôsobmi podávania.

Vhodné vína

Jahňací steak s hráškovo-mätovým pyré je bohatý na chute, a preto ideálne víno by malo byť dobre vyvážené, aby sa doplnili a zvýraznili jeho chuťové tóny. Tu je niekoľko odporúčaní na vína, ktoré sa dobre hodia k tomuto jedlu:

 1. Pinot Noir: Pinot Noir je výbornou voľbou k jahňaciemu mäsu. Jeho jemné tóny červených bobúľ, jemná kyslosť a ľahká tanínnosť dokážu dobre harmonizovať s chuťou jahňacieho mäsa a osviežujúcim hráškovým pyré.

 2. Merlot: Merlot je ďalšou vhodnou voľbou, pretože má hladkú textúru, jemné ovocné tóny. Tieto vlastnosti môžu dobre kontrastovať s chuťou jahňacieho mäsa a kompletne doplniť pyré.

 3. Syrah/Shiraz: Syrah alebo Shiraz ponúkajú výrazné chuťové tóny, ktoré môžu dobre kontrastovať so šťavnatým jahňacím steakom. Ich silnejšia tanínnosť a korenisté tóny môžu byť výnimočným doplnkom k tomuto jedlu.

 4. Cabernet Sauvignon: Ak preferujete robustnejšie a plnšie víno, Cabernet Sauvignon môže byť vhodnou voľbou. Toto víno má výrazné taníny a tmavé ovocné tóny, ktoré môžu dobre fungovať s jahňacím mäsom.

 5. Chardonnay: Pre tých, ktorí dávajú prednosť bielym vínam, chardonnay s nízkou kyslosťou môže byť dobrým doplnkom k jahňaciemu steaku. V tomto prípade by malo byť víno dobre chladené.

 6. Rosé: Ak preferujete rosé víno, vyberte suché a osviežujúce. Jeho ľahká kyslosť a ovocné tóny môžu byť výborným kontrastom k bohatým chutiam jahňacieho mäsa a hráškového pyré.

Nezabudnite, že výber vína je veľmi subjektívny a závisí od vášho osobného vkusu. Dôležité je vybrať víno, ktoré vám chutí a ktoré vám prinesie radosť pri jedle. Pred konkrétnym výberom vína si môžete vždy poradiť s sommeliérom alebo vykonať ochutnávku, aby ste našli najlepšiu kombináciu pre svoj jedinečný jahňací steak s hráškovým a mätovým pyré.

 
 

Jahňací steak s hráškovo-mätovým pyré

porcie: 2 porcie
ČAS Prípravy: 10 minutes
čas varenia: 15 minutes
celkový čas: 30 minutes

Suroviny:

Mäso:

 • 400 g jahňacieho steaku, napr. jahňací bok
 • 50 g masla
 • 20 g petržlenovej vňate
 • 10 g rozmarínu
 • 10 g tymiánu
 • 10 g oregana
 • korenie na steak od JUST SPICES

Balsamico cibuľlky:

 • 3 ks červenej cibule
 • 1 PL oleja
 • 1 PL hnedého cukru
 • 50 ml balsamico octu
 • štipka soli, čierne mleté korenie

Hráškovo-mätové pyré:

 • 200 g mrazeného hrášku
 • 20 g mäty
 • 2 čl himalájskej soli
 • 50 g masla
 • 50 ml mlieka
 • čierne korenie mleté
 • limetková kôra z jednej limetky

Postup:

Mäso:

 • Mäso umyjeme, osušíme. Okoreníme soľou a korením na steak. Bylinky nasekáme na drobno a premiešame s maslom. Mäso sprudka opečieme. Na opečené mäso pridáme bylinkové maslo a dáme do rúry na pár minúť. Rúru nahrejeme na 150°C. Mäso pečieme podľa toho ako prepečené ho chcete mať. Ja som chcela medium, piekla som ho max 5 min. Mäso podlievame roztopeným maslom. Po upečení necháme mäso chvíľku odpočívať.

Balsamico cibuľky:

 • Balsamico cibuľky: Cibuľky ošúpeme a rozrežeme na polovicu a rozoberieme. Chvíľku opečieme na rozohriatom oleji. Posypeme cukrom, okoreníme soľou a čiernym korením a premiešame. Zalejeme balsamicom a necháme redukovať. Odstavíme a podávame.

Hráškovo-mätové pyré:

 • Hrášok uvaríme v osolenej vode. Precedíme a rozmixujeme. Do rozmixovaného pyré pridáme mätu. Mixujeme.
 • Pridáme maslo, limetkovú kôru a ochutíme. Rozmixujeme dohladka, pridáme teplé mlieko.
 • Podávame! Dobrú chuť!

Podobné recepty...

kuracie prsia na thajský spôsob
teľacie kotlety s horčicovou omáčkou
segedínsky guľáš

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Hodnotenie receptu
Close
Uvarila a napísala s láskou Zuzi © Všetky práva vyhradené.
Close