Burger žemle

190

Originálny a chutný recept na domáce žemle

Nech už ste fanúšikom klasického hamburgeru alebo preferujete niečo výnimočné a originálne, môj recept vás určite ohromí. S mojimi jednoduchými a jedinečnými návodmi na prípravu žemlí sa vám podarí dosiahnuť tvar, konzistenciu a chuť, ktorú ste doteraz jedli iba v reštauráciách. Vonkajšia strana bude jemne opražená a vnútro buchty bude mäkké a nadýchané, k dokonalosti sa priblíži aj chuť. Používam len kvalitné suroviny, aby som zabezpečila najlepší výsledok. Skombinujte tieto žemle so svojím obľúbeným mäsovým plátkom, zapracujte do nich chutné ingrediencie podľa svojich preferencií a pripravte si vlastný, dokonalý burger doma.

Úvod do domácich hamburgerových žemlí

Hamburger je jedným z najobľúbenejších jedál na svete a je to preto, lebo ho môžete prispôsobiť svojmu vkusu a chuťovým preferenciám. Jednou z kľúčových zložiek hamburgru je žemľa. Väčšina hamburgerových reťazcov používa žemle, ktoré sú masovo vyrábané a plné konzervačných látok a umelých prísad. Našťastie, aj doma si môžete ľahko vyrobiť svoje vlastné hamburgerové žemle, ktoré sú oveľa chutnejšie a zdravšie ako tie masovo vyrábané z obchodu.

burger žemle

Význam domácich žemlí v hamburgeri

Domáce žemlesú kľúčovou súčasťou dokonalého hamburgeru. Väčšina ľudí sa snaží vytvoriť dokonalú mäsovú placku, ale zabúdajú na to, že aj žemľa je dôležitá. Burger žemľa by mala byť dostatočne pevná na to, aby udržala mäso a ďalšie prísady, ale zároveň mäkká a nadýchaná, aby zlepšila chuť a textúru hamburgeru. 

Výhody výroby vlastných žemlí na hamburgery

Existuje niekoľko výhod výroby domácich hamburgerových žemlí. Jednou z najväčších výhod je, že máte úplnú kontrolu nad ingredienciami, ktoré používate. Môžete si byť istí, že neobsahujú žiadne umelé prísady, farbivá alebo konzervačné látky. Môžete si tiež prispôsobiť chuť a textúru žemlí vašim chuťovým preferenciám. Okrem toho, vyrábať si vlastné hamburgerové žemle je oveľa lacnejšie ako kupovať ich v obchode. A nakoniec, vyrábanie vlastných žemlí je skvelý spôsob, ako ukázať svoje kulinárske zručnosti rodine a priateľom.

burger žemle

Tipy na dosiahnutie vždy dokonalých žemlí

Pri výrobe domácich hamburgerových žemlí je dôležité dodržiavať správne postupy, aby ste dosiahli dokonalý výsledok. Aby ste sa uistili, že vaše burger žemle majú správnu konzistenciu a chuť, môžete sa riadiť týmito tipmi:

1. Používajte kvalitné ingrediencie – používajte najlepšie ingrediencie, ktoré máte k dispozícii, aby ste dosiahli najlepšie výsledky.

2. Dajte pozor na teplotu – teplota má veľký vplyv na výsledok. Uistite sa, že zmes má správnu teplotu, aby sa žemle piekli rovnomerne.

3. Dávajte pozor na čas – dodržiavajte čas, ktorý je uvedený v recepte, aby sa žemle piekli rovnomerne a mali správnu konzistenciu a chuť.

4. Vyberajte správne kysnutie – správne kysnutie zabezpečí, že žemle budú mäkké a nadýchané.

5. Používajte správnu formu – tvar žemlí má veľký vplyv na chuť a konzistenciu. Použite správnu formu na dosiahnutie dokonalého tvaru.

Varianty a prísady na vylepšenie vašich hamburgerových žemlí

Existuje mnoho spôsobov, ako zlepšiť chuť a textúru hamburgrových žemlí. Môžete pridať rôzne ingrediencie, ako napríklad syr, cesnak, bylinky alebo korenie. Môžete tiež experimentovať s rôznymi druhmi múky, ako napríklad celozrnnej múky alebo mandľovej múky. Tieto ingrediencie môžu zlepšiť chuť a textúru rožkov a zabezpečiť, že si užijete dokonalý hamburger.

burger žemle

Ako skladovať a zamraziť domáce žemle na hamburgery

Ak máte zvyšné žemle, môžete ich uskladniť alebo zmraziť. Ak chcete uskladniť žemle, dajte ich do vzduchotesnej nádoby a skladujte ich v chladničke. Burger žemle by mali byť skonzumované do 2-3 dní. Ak chcete zmraziť žemle, dajte ich do mrazničky a zmrazte ich. Žemle môžete skladovať v mrazničke až 3 mesiace. Pred podávaním rozmrazte žemle v chladničke alebo pri izbovej teplote.

Často kladené otázky o domácich žemliach na hamburgery

1. Aké ingrediencie potrebujem na výrobu domácich hamburgerových rožkov?

Potrebujete múku, droždie, cukor, soľ, mlieko, vajcia a maslo.

2. Aké formy môžem použiť na tvarovanie žemlí?

Môžete použiť formy na pečenie muffinov, okrúhle formy na koláče alebo špeciálne formy na hamburgerové žemle.

3. Ako dosiahnem správnu konzistenciu a chuť žemlí?

Dodržiavajte presne postupy v recepte a používajte kvalitné ingrediencie. Dávajte pozor na teplotu a čas a správne kysnutie.

Burger žemle

porcie: 8 porcií
ČAS Prípravy: 10 minutes
čas varenia: 18 minutes
celkový čas: 1 hour 23 minutes

Suroviny:

 • 630 g hladkej múky
 • 300 ml teplej vody
 • 40 g droždia
 • 80 g masla
 • 10 g soli
 • 60 g cukru
 • 1+1 vajce
 • čierny a svetlý sezam

Postup:

 • Do misky dáme časť múky, cukor a premiešame. Do stredu urobíme dierku a nalejeme teplú vodu, nadrobíme do nej droždie (ak máte čerstvé, ak nie dajte sušené, ja som použila sušené) a pridáme trochu cukru. Trochu premiešame a necháme asi 15 min vykysnúť.
 • Pridáme zvyšné suroviny (okrem soli a masla). Do dobre premiešaného cesta pridáme na plátky nakrájané maslo a soľ. Cesto necháme na teplom mieste vykysnúť cca 30 min.
 • Po vykysnutí cesto ešte prehnetieme a rozdelíme na 8 častí, resp. viac ak chcete menšie buchtičky. Z každej časti vypracujeme buchtičku a necháme ešte 10 min podkysnúť.
 • Podkysnuté buchtičky dáme na plech vystlaný papierom na pečenie alebo do formy na žemle.
 • Potrieme rozšľahaným vajcom a posypeme sezamom. Pečieme v rúre vyhriatej na 160°C 15 min a potom ešte 3 minúty na 180°C.
 • Necháme chvíľku vychladnúť a servírujeme. Dobrú chuť!

Záver a záverečné myšlienky o domácich žemliach na hamburgery

Domáce hamburgerové žemle sú skvelou alternatívou k masovo vyrábaným žemliam z obchodu. Sú oveľa chutnejšie a zdravšie a umožňujú vám prispôsobiť chuť a textúru vašim chuťovým preferenciám. Dodržiavaním správnych postupov a používaním kvalitných ingrediencií môžete dosiahnuť dokonalé výsledky každý raz. Takže prečo nevyrobiť svoj vlastný dokonalý hamburger s domácimi žemliami už dnes?

Podobné recepty...

cheeseburger
kurací wrap s avokádom
teľacie kotlety s horčicovou omáčkou

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Hodnotenie receptu
Close
Uvarila a napísala s láskou Zuzi © Všetky práva vyhradené.
Close