Domáca majonéza

175

Ako si pripraviť lahodnú domácu majonézu z pohodlia svojho domova

Chutná domáca majonéza môže byť skvelým doplnkom k vašim jedlám a pokrmom. Ak ste sa však niekedy pokúsili vyrobiť ju sami, možno ste zistili, že to nie je také jednoduché, ako sa zdá. Ale nezúfajte! S mojim jednoduchým návodom sa naučíte, ako pripraviť vynikajúcu domácu majonézu pohodlne vo vlastnej kuchyni.

Postup je jednoduchý a ani nebudete potrebovať veľa surovín. Stačia vám vajíčka, horčica, ocot, soľ, čerstvá šťava z citróna a rastlinný olej. Spolu s týmito ingredienciami budete mať možnosť prispôsobiť si chuť majonézy podľa svojich preferencií.

S mojimi tipmi a trikmi vám splývajúca a krémová majonéza už nikdy nezostane len snom. Užite si čerstvo pripravený a lahodný dip, obložený sendvič alebo šalát s jedinečnou domácou majonézou. Pustite sa do toho a staňte sa majstrom majonézy vo svojej vlastnej kuchyni!

homemade mayonaisse

Prečo si urobiť domácu majonézu?

Majonéza je omáčka, ktorá má korene vo francúzskej kuchyni a je známa svojou bohatou a krémovou textúrou. Tradične sa pripravuje z vajec, horčice, octu a rastlinného oleja. Je to univerzálna omáčka, ktorá sa používa ako základ pre mnoho ďalších omáčok a dressingov.

Príprava domácej majonézy má mnoho výhod oproti kúpenej verzii. Tu je niekoľko dôvodov, prečo by ste mali skúsiť pripraviť svoju vlastnú majonézu:

 1. Čerstvosť: Pripravením majonézy doma si môžete byť istí, že je čerstvá a neobsahuje žiadne konzervačné látky alebo umelé prísady.
 2. Vlastná chuť: Svoju domácu majonézu si môžete prispôsobiť podľa svojich preferencií. Môžete pridať rôzne bylinky, korenie alebo iné prísady, ktoré vám chutia.
 3. Lacnejšie: Pripraviť majonézu doma je často lacnejšie ako kúpiť ju v obchode. Suroviny, ktoré potrebujete, sú zvyčajne cenovo dostupné a môžete ich využiť na viacero porcií majonézy.
 4. Zábava a spokojnosť: Príprava majonézy doma je zábavným a uspokojujúcim procesom. Uvidíte, ako sa z jednoduchých surovín vytvorí lahodná omáčka.

Tipy a triky pre dokonalú domácu majonézu

Pripraviť dokonalú majonézu môže byť náročné, ale s nasledujúcimi tipmi a trikmi sa vám to podarí:

 1. Použite čerstvé suroviny: Používajte čersté vajíča a čerstvú horčicu. Staršie suroviny môžu mať vplyv na konzistenciu a chuť majonézy.
 2. Majte suroviny pri izbovej teplote: Pred pripravením majonézy nechajte suroviny dosiahnuť izbovú teplotu. To pomáha zabezpečiť, že majonéza sa správne zjemní a nezhrudkujú sa žĺtky.
 3. Postupne pridávajte olej: Pri miešaní oleja do majonézy ho pridávajte postupne, pomaly kvapka po kvapke. Toto pomáha emulgovať majonézu a zabezpečí, že sa správne zahusťuje.
 4. Miešajte pomaly a dôkladne: Miešajte majonézu pomaly a dôkladne, aby sa všetky suroviny spojili a vytvorili hladkú a krémovú textúru.
 5. Chlaďte majonézu pred podávaním: Majonézu pred podávaním vždy nechajte vychladnúť v chladničke. To pomáha zosilniť chuť a zabezpečiť, že majonéza je správne zahustená.

Tieto tipy a triky vám pomôžu dosiahnuť dokonalú domácu majonézu vždy, keď ju pripravujete.

Mayonnaise

Variácie a príchute pre domácu majonézu

Domáca majonéza je skvelá, pretože ju môžete prispôsobiť svojim chuťovým preferenciám a vytvoriť jedinečnú omáčku. Tu je niekoľko variantov a chutí, ktoré môžete vyskúšať:

 1. Bylinková majonéza: Pridajte do majonézy čerstvé bylinky, ako napríklad petržlen, bazalku, kôpor alebo pažítka, a vytvorte osviežujúcu a aromatickú majonézu.
 2. Citrusová majonéza: Pridajte do majonézy šťavu a kúsky citróna, pomaranča alebo grapefruitu pre jemnú a kyslú chuť.
 3. Korenená majonéza: Pridajte do majonézy korenie, ako napríklad karí, čili alebo korenie cayenne, pre pikantnú a pikantnú chuť.
 4. Cesnaková majonéza: Pridajte do majonézy pretlačený cesnak pre silnú a aromatickú chuť.
 5. Sladká majonéza: Pridajte do majonézy trochu medu alebo javorového sirupu pre jemnú sladkú chuť.

Tieto sú len niektoré z mnohých možností, ktoré môžete vyskúšať. Skombinujte rôzne prísady a vytvorte vlastnú jedinečnú majonézu, ktorá vám najviac chutí.

Skladovanie a trvanlivosť domácej majonézy

Domáca majonéza by mala byť vždy správne skladovaná, aby sa zabránilo kontaminácii a predlžovala jej trvanlivosť. Tu je niekoľko tipov na skladovanie domácej majonézy:

 • Chladnička: Majonézu vždy skladujte v chladničke pri teplote pod 4 °C. Chladná teplota pomáha zastaviť rast baktérií a predlžuje trvanlivosť majonézy.
 • Vhodné nádoby: Majonézu skladujte v hermeticky uzavretých nádobách, aby ste zabránili kontaktu s vzduchom a inými potenciálne škodlivými látkami.
 • Plniace nádoby: Pri plnení majonézy do nádob používajte čisté a dezinfikované lyžice alebo špachtle, aby ste zabránili kontaminácii majonézy.

Trvanlivosť domácej majonézy sa môže líšiť v závislosti od použitých surovín a správneho skladovania. Všeobecne platí, že majonéza by mala byť skonzumovaná do 3 až 5 dní od jej prípravy.

homemade mayonnaise

Zdravotné výhody domácej majonézy

Domáca majonéza môže mať niekoľko zdravotných výhod, ak je pripravená z kvalitných surovín a konzumovaná s mierou. Tu je niekoľko potenciálnych zdravotných výhod majonézy:

1. Zdroj vitamínov: Majonéza pripravená z čerstvých surovín, ako sú vajíčka a citrónová šťava, ktoré sú zdrojom vitamínov, ako je vitamín E a C.

2. Dobrý zdroj tukov: Majonéza obsahuje zdravé tuky, ktoré sú potrebné pre správnu funkciu tela. Avšak, konzumujte ju s mierou, pretože je bohatá na kalórie.

3. Podpora vstrebávania živín: Tuky obsiahnuté v majonéze môžu pomôcť pri vstrebávaní niektorých živín, ako sú vitamíny rozpustné v tukoch.

Je dôležité si uvedomiť, že majonéza by mala byť súčasťou vyváženej stravy a konzumovaná s mierou. Pripravovanie domácej majonézy vám umožňuje mať väčšiu kontrolu nad jej zložením a kvalitou.

Domáca majonéza

ČAS Prípravy: 5 minutes
celkový čas: 5 minutes

Suroviny:

 • 2 vajíčka
 • citrónová šťava z ½ citróna
 • 1 PL horčice
 • olej podľa potreby
 • soľ, čierne korenie

Postup:

 • Do vysokej nádoby dáme vajíčka, pridáme citrónovú šťavu a horčicu. Ochutíme a ponorným mixérom premiešame.
 • Postupne pridávame olej, avšak pomaly, kým sa nám nevytvorí hustá konzistencia.
 • Majonézu podľa potreby ešte dochutíme. Ak chcete, pridajte bylinky, iné korenie a pod.

Podobné recepty...

jahodová marmeláda s bazovými kvetmi
perníkový sirup
bazový sirup

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Hodnotenie receptu
Close
Uvarila a napísala s láskou Zuzi © Všetky práva vyhradené.
Close