Citrónové tiramisu s bazou

213

Okúsme sladkú kyslosť: Najlepší recept na citrónové tiramisu

Milujete osviežujúcu chuť citrónov? Potom sa pripravte na dokonalý dezert: citrónové tiramisu. Tento citrusový twist klasického talianskeho dezertu spája krémovú bohatosť tradičného tiramisu s pikantným jasom citrónov. Je to súhra ako stvorená pre dezertné nebo!

Prinášam  vám najlepší recept na citrónové tiramisu, pri ktorom budú vaše chuťové poháriky tancovať od radosti. Každé sústo prináša výbuch sladkej kyslosti, ktorá dokonale vyvažuje chute. Trpkosť citrónov pretne bohatosť syra mascarpone a vytvorí harmonickú zmes.

Či už organizujete večierok, alebo si jednoducho chcete dopriať dekadentný dezert, tento recept na citrónové tiramisu je skvelý. Žiarivá citrónová chuť v kombinácii s vrstvami espressom nasiaknutých piškótov a krémovou mascarpone náplňou vytvára dezert, ktorý je rovnako vizuálne ohromujúci ako lahodný.

Pripravte sa na to, že s týmto neodolateľným receptom na citrónové tiramisu ohromíte svojich hostí alebo uspokojíte svoje vlastné chute. Ponorme sa do sveta sladkej kyslosti a objavme dokonalú rovnováhu chutí.

citrónové tiramisu s bazou

Tipy na prípravu dokonalého limetkového tiramisu

Príprava citrónového tiramisu si vyžaduje starostlivú pozornosť na detaily, aby sa dosiahla dokonalá rovnováha chutí. Tu je niekoľko tipov, ktoré vám pomôžu vytvoriť lahodné citrónové tiramisu:

1. Používajte čerstvé, zrelé citróny: Kľúčom k dosiahnutiu najlepšej citrónovej chuti je použitie čerstvých a zrelých citrónov. Hľadajte citróny, ktoré sú na svoju veľkosť pevné a ťažké. Vyhnite sa citrónom, ktoré sú príliš mäkké alebo majú škvrny.

2. Z citrónov odstráňte kôru a odšťavte ich: Na to, aby ste dezert naplnili citrusovou chuťou citróna, budete potrebovať kôru aj šťavu z citrónov. 

3. Namočte piškóty do citrónovej šťavy: Aby boli piškóty vlhké a chutné, namočte ich do čerstvej citrónovej šťavy . 

4. Vyšľahajte mascarpone náplň: Na dosiahnutie ľahkej a nadýchanej konzistencie je dôležité vyšľahať syr mascarpone a cukor do hladka. Vytvoríme tak krémovú náplň, ktorá bude krásne kontrastovať s citrónovou chuťou.

5. Nechajte chute splynúť: Po zostavení vrstiev citrónového tiramisu je najlepšie dezert nechať niekoľko hodín alebo cez noc v chladničke. To umožní, aby sa chute spojili a piškóty zmäkli, čím vznikne celistvejší a lahodnejší dezert.

Ak máte tieto tipy na pamäti, ste pripravení vytvoriť dokonalé citrónové tiramisu. Pripravte sa zapôsobiť na svojich priateľov a rodinu týmto nádherným dezertom.

citrónové tiramisu s bazou

Variácie limetkového tiramisu

Klasický recept na citrónové tiramisu je síce obľúbený u publika, ale existuje aj niekoľko variácií, ktoré môžete vyskúšať, aby ste tomuto dezertu dodali vlastný nádych:

1. Limetkové tiramisu: Pre ešte intenzívnejšiu citrónovú chuť môžete nahradiť obyčajné citróny limetkami. Pridaním limetiek dodáte svojmu tiramisu jedinečný a pikantný nádych.

2. Kokosovo-citrónové tiramisu: Ak ste fanúšikom tropických chutí, môžete do svojho citrónového tiramisu pridať trochu kokosu. Jednoducho nahraďte časť piškótov kokosovými makrónkami alebo vrstvy posypte strúhaným kokosom. Táto variácia prenesie vaše chuťové poháriky na slnečnú pláž.

3. Jahodovo-citrónové tiramisu: Pre príval sviežosti môžete do citrónového tiramisu pridať nakrájané jahody. Kombinácia jahôd a citrónov vytvorí nádherný kontrast sladkej a štipľavej chuti. Navyše žiarivá červená farba jahôd dodá dezertu vizuálnu príťažlivosť.

4. Pridajte bazové kvety a bazový sirup: Osviežte svoje citrónové tiramisu bazovými kvetmi. Pridajte bazový sirup do krému a vytvorte tak nezabudnuteľný zážitok.

Nebojte sa experimentovať s týmito variantmi a nechajte vyniknúť svoju kreativitu. Limetkové tiramisu je univerzálny dezert, ktorý si môžete prispôsobiť podľa svojich chuťových preferencií.

citrónové tiramisu s bazou

Návrhy na servírovanie a ozdoby na citrónové tiramisu

Pri servírovaní citrónového tiramisu je kľúčová prezentácia. Tu je niekoľko návrhov na servírovanie a dekorácie, ktoré pozdvihnú úroveň citrónového tiramisu:

1. Ozdobte citrónovou kôrou: Pred podávaním posypte tiramisu citrónovou kôrou. Dodá to nielen farebný nádych, ale aj zvýrazní citrónovú chuť.

2. Navrch dajte citrónový krém: Na vrch pridáme citrónový krém. Dodá tiramisu ešte intenzívnejšiu chuť. 

3. Podávajte s čerstvým bobuľovým ovocím: Aby ste vyvážili bohatosť dezertu, podávajte citrónové tiramisu s čerstvým bobuľovým ovocím, napríklad s malinami alebo čučoriedkami. Trpkosť bobuľovitého ovocia pretne sladkosť a poskytne osviežujúci kontrast.

4. Poprášte prachom z lyofilizovaného ovocia:  Tiramisu môžete vrch citrónového tiramisu poprášiť prachom z lyofilizovaného ovocia. Môžete si vybrať zo širokej palety, či už jahodový, či čučoriedkový. Výber je na vás. Vytvoríte tak krásny kontrast farieb a dodáte svojmu dezertu sofistikovaný nádych.

Ak budete venovať pozornosť prezentácii, môžete dosiahnuť, aby vaše citrónové tiramisu vyzeralo rovnako dobre ako chutilo. Experimentujte s rôznymi dekoráciami a návrhmi na servírovanie, aby ste vytvorili dezert, ktorý bude vizuálne ohromujúci.

citrónové tiramisu s bazou

Citrónové tiramisu verzus tradičné tiramisu - porovnanie

Hoci citrónové tiramisu aj tradičné tiramisu majú rovnaký základný koncept, medzi týmito dvoma dezertmi je niekoľko kľúčových rozdielov:

1. Chuťový profil: Najviditeľnejším rozdielom medzi týmito dvoma dezertmi je chuťový profil. Tradičné tiramisu má bohatú kávovú chuť vďaka espressom nasiaknutým piškótom, zatiaľ čo citrónové tiramisu sa vyznačuje kyslo-sladkou osviežujúcou chuťou.

2. Vizuálna príťažlivosť: Citrónové tiramisu má žiarivú a pútavú prezentáciu s jasne žltou farbou a kontrastnými vrstvami. Tradičné tiramisu má naopak tlmenejší vzhľad s vrstvami v káve namočených piškót a krémovou náplňou z mascarpone.

3. Chuťový zážitok: Citrónové tiramisu poskytuje jedinečný chuťový zážitok vďaka svojej sladko-kyslej chuti. Citrón pretne bohatosť syra mascarpone a vytvorí osviežujúci a vyvážený dezert. Na druhej strane tradičné tiramisu so svojimi vrstvami napustenými kávou a krémovou náplňou ponúka pohostinnejšiu a upokojujúcejšiu chuť.

Oba dezerty majú svoje vlastné prednosti a príťažlivosť, takže nakoniec záleží na osobných preferenciách. Ak ste fanúšikom citrusových chutí a máte chuť na osviežujúci dezert, citrónové tiramisu je ideálnou voľbou. Ak dávate prednosť klasickej kombinácii kávy a smotany, tradičné tiramisu uspokojí vaše chute.

Citrónové tiramisu s bazou

ČAS Prípravy: 30 minutes
celkový čas: 2 days 30 minutes

Suroviny:

Krém:

 • 500 g mascarpone
 • 250 ml šľahačkovej smotany
 • 3 PL citrónového krému
 • 3 PL bazového sirupu
 • 2 čl vanilkovej pasty

Citrónový krém:

 • 3 vajcia
 • 100 ml citrónovej šťavy
 • 50 ml bazového sirupu
 • 150 g cukru
 • 60 g masla
 • citrónová kôra zo 4 citrónov

Okrem toho:

 • 1 bal. piškótov
 • 150 ml vody
 • 150 ml citrónovej šťavy
 • 4 PL bazového sirupu
 • čerstvé bazové kvety
 • mätové listy
 • citrón

Postup:

 • Najprv si pripravíme citrónový krém. Najlepšie deň vopred. Do hrnca dáme vajcia, cukor, citrónovú kôru, citrónovú šťavu a bazový sirup. Metličkou dobre premiešame, ale nedávame ešte na plameň. Až dobre premiešaný krém dáme na mierny plameň a za stáleho miešania uvaríme hustý krém. Krém precedíme cez sitko, aby nám nezostali žiadne hrudky. Nakoniec pridáme maslo, a premiešame, kým sa neroztopí. Necháme vychladnúť. Najlepšie cez noc.
 • Pripravíme mascarpone krém. Do vyššej nádoby dáme mascarpone, pridáme citrónový krém, bazový sirup, vanilkovú pastu. Premiešame, pomaly pridávame šľahačkovú smotanu. Premiešame, kým sa nám šľahačka nevyšľahá.
 • Pripravíme citrónovú šťavu na piškóty. Vodu, citrónovú šťavu, bazový sirup spolu dobre premiešame.
 • Piškóty namáčame do citrónovej šťavy a následne ich poukladáme do hlbokej nádoby.
 • Potrieme citrónovým krémom a následne mascarpone krémom. Potom pridáme namočené piškóty a znovu mascarpone krém a nakoniec potrieme citrónovým krémom.
 • Posypeme kvetmi bazy a ozdobíme čerstvými citrónmi, kvetmi bazy a lístkami mäty.
 • Dáme na noc do chladničky a podávame! Dobrú chuť!

Záver a záverečné myšlienky o citrónovom tiramisu

Citrónové tiramisu je dezert, ktorý v sebe spája to najlepšie z oboch svetov: krémovú bohatosť tradičného tiramisu a kyslý jas citrónov. Je to osviežujúca a pohotová pochúťka, ktorá uspokojí vaše chute na sladké. Či už usporadúvate večierok, alebo si jednoducho chcete dopriať niečo výnimočné, citrónové tiramisu je dezert, ktorý vás ohromí.

Vďaka dokonalej rovnováhe chutí a krásnej prezentácii je citrónové tiramisu dezert, ktorý pozdvihne každú príležitosť. Tak prečo ho nevyskúšať a nezažiť nádhernú kombináciu sladkého a kyslého? Pripravte sa na dráždenie svojich chuťových pohárikov a vydajte sa na kulinársku cestu, na ktorú nezabudnete. Dobrú chuť!

Podobné recepty...

jahodové tiramisu s bazalkou
jogurtový snack s lesným ovocím
bazová bábovka

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Hodnotenie receptu
Close
Uvarila a napísala s láskou Zuzi © Všetky práva vyhradené.
Close