Jarné tagliatelle

288

 

Úvod do jarných cestovín

Veľké nadšenie zo slnečného počasia a príchod jarnej energie je možné prejaviť aj vo vašej kuchyni. Upevnite si povzbudzujúce vibrácie jarnej sezóny s týmto úžasným receptom na jarné tagliatelle. Je to jednoduchá a rýchla možnosť pripraviť výdatný a chutný obed, ktorý vás naplní čerstvými a zdravými ingrediencami. V tomto článku sa dozviete o rôznych spôsoboch, ako pripraviť tieto jarné cestoviny. Takže neváhajte a vyskúšajte tento recept na jarné tagliatelle ešte dnes.

Prečo jarné cestoviny?

Jarné cestoviny sú lahodným a osviežujúcim jedlom, ktoré sú vhodné v období, kedy sa začína prebúdzať príroda a na trhu sa objavujú čerstvé jarné ingrediencie. Tieto jedlá zdôrazňujú sezónne suroviny, ktoré sú typické pre jar, ako špenát, hrášok, mladé cibuľky a čerstvé bylinky, medvedí cesnak či špargľa a často sú sprevádzané sviežou citrónovou príchuťou.

Jarné cestoviny môžu byť ľahké a zdravé, čo robí z nich skvelú voľbu pre tých, ktorí chcú na jar jesť lahodne a vyvážene. Tieto jedlá sú často jednoduché na prípravu, rýchle a plné chutí. Môžete ich prispôsobiť svojim chutiam a kreatívne experimentovať s rôznymi druhmi cestovín, omáčok a zeleniny.

V tomto období môžete objavovať rôzne varianty jarných cestovín, ktoré vám poskytnú jedinečné chuťové zážitky. Zeleninové omáčky, svieže bylinky a citrusové príchute vytvoria jedlá, ktoré vám prinesú do taniera dávku jari a dobrej nálady.

Či už preferujete jednoduché špenátové cestoviny so citrónovým olejom alebo komplexnejšie jedlá s pestom a parmezánom, jarné cestoviny sú skvelým spôsobom, ako osláviť príchod jari a pochutiť sa na sezónnych chutných ingredienciách.

suroviny na jarné tagliatelle

Tipy a triky na prípravu chutných jarných tagliatelle

Aby ste pripravili najlepšie jarné tagliatelle plné čerstvých prvkov a výnimočnej chuti, môžete vyskúšať nasledujúce tipy a triky:

 1. Zvoľte čerstvé ingrediencie: Pre skutočnú jarnú chuť je dôležité používať čerstvé sezónne suroviny. To zahŕňa mladý špenát, čerstvé bylinky (napríklad bazalku alebo petržlenovú vňať), špargľu, medvedí cesnak, cherry paradajky a mladé cibuľky.

 2. Príprava zeleniny: Dávajte pozor na prípravu zeleniny. Zeleninu, ako špenát a špargľu, dôkladne očistite a nakrájajte na rovnaké kúsky, aby sa zabezpečilo rovnomerné uvarenie.

 3. Citrusová príchuť: Citrusové plody, ako citróny alebo limetky, môžu dodávať jedlu osviežujúcu príchuť. Použite citrónovú šťavu a strúhanú kôru na dochutenie omáčky a cestovín.

 4. Svieža bazalka: Ak máte k dispozícii čerstvú bazalku, použite ju na prípravu domáceho pesta. Bazalkové pesto je výborným prídavkom k tagliatelle a dodá jedlu jedinečnú chuť.

 5. Hrášok: Hrášok je typickou jarou zeleninou. Ak ho používate, pred pridaním do cestovín ho chvíľu oblanžírujte, aby sa zachovala jeho jemná zelená farba.

 6. Kvalitné tagliatelle: Investujte do kvalitných tagliatelle, ktoré majú textúru a štruktúru vhodnú pre tento druh jedla. Čerstvé tagliatelle alebo ručne vyrábané cestoviny môžu byť skvelou voľbou.

 7. Dobrá omáčka: Vytvorte si ľahkú a chutnú omáčku. Olivový olej, cesnak, citrónová šťava a smotana, medvedí cesnak môžu tvoriť základné zložky omáčky. Môžete tiež pridať parmezán alebo iný syr na zosilnenie chuti.

 8. Práca s časom: Cestoviny varíme na al dente, aby mali pevnú textúru a lepšiu absorbovali omáčku.

 9. Posypte bylinkami a syrom: Na záver jedlo posypte čerstvými bylinkami (napríklad petržlenovou vňaťou, bazalkou) a syrom (parmezánom alebo pecorino). To dodá cestovinám extra chuť a estetický vzhľad.

 10. Experimentujte: Jarné tagliatelle ponúkajú veľa možností na experimentovanie. Nebojte sa pridávať alebo upravovať ingrediencie podľa svojich chuťových preferencií.

Tieto tipy a triky vám pomôžu pripraviť chutné jarné tagliatelle, ktoré budú osviežujúce a plné sezónnej príchute. Vychutnajte si ich na večeru alebo na špeciálnu príležitosť a urobte si večer ešte špeciálnejším.

jarné tagliatelle

Návrhy na servírovanie

Jarné tagliatelle so špargľou a medvedím cesnakom môžu byť servírované tak, aby zdôraznili ich sezónne ingrediencie a jedinečnú chuť. Tu je spôsob, ako ich efektívne servírovať:

Servírovacie nápady:

 1. Na plochom tanieri: Položte tagliatelle na veľký, plochý tanier tak, aby vytvorili rovnomernú vrstvu.

 2. Špargľa po celej dĺžke: Ak ste použili dlhú špargľu, položte ju na vrch tagliatelle tak, aby sa táto sezónna zelenina vytýčila. Môžete ju preliať trochou olivového oleja a pokvapkať citrónovou šťavou a strúhanou kôrou.
 3. Lahodná omáčka: Zároveň podávajte tagliatelle s lahodnou omáčkou. Cestoviny premiešajte s omáčkou.

 4. Posypte čerstvými bylinkami: Pre posledný dotyk pridajte čerstvé bylinky, ako je petržlenová vňať alebo rozmarín, na vrch tagliatelle a šparglu. To pridá jedlu čerstvosť a farebný vzhľad.

 5. Strúhaný syr: Posypte tagliatelle strúhaným parmezánom alebo iným kvalitným syrom podľa svojich preferencií. Syr pridá jedlu bohatosť a dodá chuťový kontrast k medvediemu cesnaku.

 6. Citrusová príchuť: Pred podávaním môžete jedlo pokvapkať citrónom alebo limetkou, čo dodá jedlu sviežu príchuť a farebný vzhľad.
 7. Doplnky: Ako doplnky môžete pridať ďalšie sezónne prísady, ako sú cherry paradajky alebo jedlé kvety, ktoré pridajú do jedla estetický dotyk.

 8. Vitajte kreativitu: Buďte kreatívni pri servírovaní. Môžete tagliatelle usporiadať do tvarov alebo vzorov, aby ste vytvorili atraktívnu prezentáciu.

Spôsob, ako servírovať jarné tagliatelle so špargľou a medvedím cesnakom, môže byť závislý od vašich preferencií a kreativity. Dôležité je, aby prezentácia podčiarkovala sezónne ingrediencie a vytvárala atraktívny vzhľad, ktorý bude potešením pre vaše oči i chuťové poháriky.

jarné tagliatelle

Vhodné víno k jarným tagliatelle

Výber vína k jarným tagliatelle so špargľou a medvedím cesnakom môže byť zábavným procesom, ktorý zdôrazní chuť jedla a prinesie do jedla ďalšiu vrstvu harmónie. Tu je niekoľko odporúčaní na výber vhodného vína:

 1. Biele víno:

  • Sauvignon Blanc: Toto víno má sviežu kyselinku a citrusové tóny, ktoré sa dobre hodia k špargli a citrónovej príchuti tagliatelle.
  • Chardonnay: Ak preferujete krémovejšie víno, môže chardonnay s jemnými tónmi vanilky a duba poskytnúť pôsobivý kontrast ku kyselinke špargľy.
  • Pinot Grigio: Toto talianske víno je ľahké a osviežujúce, ideálne pre jarné jedlá.
 2. Rosé víno:

  • Rosé s jemnými bobuľovinami: Rosé vína s tónmi červeného ovocia, ako sú jahody alebo maliny, môžu doplniť medvedí cesnak a poskytnúť osviežujúci kontrast k špargli.
 3. Červené víno:

  • Ľahké červené víno: Ak ste milovníkom červeného vína a nechcete upustiť, vyberte si ľahké červené víno, napríklad Pinot Noir. Jeho jemná štruktúra môže dobre fungovať s jarnými tagliatelle.
 4. Šumivé víno:

  • Prosecco: Toto talianske šumivé víno je vynikajúcim spoločníkom pre jarné jedlá. Jeho bublinky a citrusové tóny sú ideálne k špargli a medvediemu cesnaku.
 5. Doplnkové odporúčania:

  • Vyhýbajte sa ťažkým červeným vínam: Tŕstkové či veľmi robustné červené vína môžu prekryť jemné chute jarných tagliatelle, preto sa snažte vyhnúť veľmi tŕstkovým alebo hutným červeným vínam.
  • Chladenie bieleho a rosé vína: Biele a rosé víno by malo byť dobre vychladené pred podávaním, čo dodá jedlu osviežujúci charakter.

Pri výbere vína nezabudnite brať do úvahy aj svoje osobné chuťové preferencie. Dôležité je, aby víno a jedlo vytvorili harmonickú kombináciu, kde víno doplní chuťové nuansy jedla a naopak. Experimentujte a objavujte nové kombinácie, kým neobjavíte to, čo vám najlepšie chutí.

Jarné tagliatelle

porcie: 2 porcie
ČAS Prípravy: 10 minutes
čas varenia: 30 minutes
celkový čas: 40 minutes

Suroviny:

 • 200 g tagliatelle
 • 100 g zelenej špargle
 • 40 g medvedieho cesnaku
 • 2 jarné cibuľky
 • 2 strúčiky cesnaku
 • 20 g petržlenovej vňate
 • 20 g bazalky
 • 50 g šľahačkovej smotany
 • 20 g parmezánu
 • 20 g masla

Postup:

 • Špargľu ošúpeme a rozdelíme na 2 časti. Vrchnú časť odložíme na neskôr a spodnú nakrájame na malé kúsky. Cestoviny uvaríme v osolenej vode.
 • Medvedí cesnak nasekáme na jemno. Jarnú cibuľku, petržlenovú vňať taktiež nakrájame.
 • Maslo roztopíme na horúcej panvici a pridáme cibuľku, necháme chvíľku opražiť. Pridáme stonky špargle a opražíme. Pridáme 20 g medvedieho cesnaku, opražíme a pridáme trochu vody, v ktorej sa varili cestoviny. Ochutíme a rozmixujeme v mixéri spolu so zvyšným medvedím cesnakom, bazalkou a petržlenovou vňaťou. Rozmixovanú omáčku vrátime naspäť do panvice. Odoberieme trochu omáčky, omáčku zmiešame so šľahačkovou smotanou a pomaly pridáme do omáčky. Pridáme nastrúhaný parmezán. Premiešame a chvíľku povaríme.
 • Do druhej panvice pridáme maslo. Do roztopeného masla pridáme špargľu a chvíľku orestujeme.
 • Cestoviny vložíme do omáčky a chvíľku povaríme v omáčke. Ak je treba, tak ešte dochutíme.
 • Podávame! Cestoviny dáme na tanier, na vrch položíme špargľu. Ozdobíme lístkami z medvedieho cesnaku a bazalky.
 • Dobrú chuť!

Podobné recepty...

cestoviny s krevetami
lasagne
kuraci wrap s avokádom

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Hodnotenie receptu
Close
Uvarila a napísala s láskou Zuzi © Všetky práva vyhradené.
Close