Bazová bábovka

250

Bábovka: tradičný dezert, ktorý si neodpustíte

Bábovka nie je len koláč, je to kúsok tradície a pôžitkárstva, ktorý vás prenesie do útulných kuchýň vášho detstva. Tento obľúbený slovenský dezert je stelesnením pohodlia a jednoduchosti. Je plná chutí, ako je vanilka, citrusy alebo čokoláda. Či už sa podáva pri špeciálnych príležitostiach, alebo si ju vychutnávate ako každodennú pochúťku, bábovka spája ľudí a vytvára trvalé spomienky.

V tomto článku sa venujem bohatej histórii bábovky a skúmam, prečo má v slovenskej kuchyni také výnimočné miesto. Odhalím tajomstvo dosiahnutia dokonalej štruktúry a chuti a podelím sa o lákavé variácie, pri ktorých vaše chuťové poháriky zaplesajú od radosti.

Ak ste teda pripravení zažiť čaro bábovky a vydať sa na kulinársku cestu, na ktorej sa spája tradícia s inováciou, pridajte sa ku mne, aby sme odhalili pôvab tohto nadčasového dezertu. Pripravte sa na ochutnávku a zistite, prečo je bábovka dezert, ktorému jednoducho nemožno odolať.

Úvod do bazovej bábovky

Bábovka je tradičný slovenský dezert, ktorý má hlboké korene v slovenskej kultúre a kuchyni. Je to jednoduchý koláč s bohatou históriou, ktorý sa pestoval v domácnostiach po celé generácie. Jeho jedinečná chuť a textúra ho odlišujú od iných dezertov a robia ho obľúbeným medzi mladými aj staršími.

Bábovka má jednoduché zloženie, hlavné ingrediencie zahŕňajú múku, vajcia, cukor, maslo a kypriaci prášok. Tieto suroviny sa miešajú do hladkej hmoty a pečú sa v peci, kým nezískajú zlatohnedú farbu. Bábovka je známa svojou vlhkou a jemnou štruktúrou, ktorá sa rozplýva na jazyku.

Bábovka sa tradične podáva s polevou alebo posypaná práškovým cukrom, čo dodáva dezertu ešte viac sladkosti. Mnohí majú svoje vlastné rodinné recepty a pridávajú osobitné ingrediencie, ktoré robia ich bábovku jedinečnou. Tento dezert je však tak univerzálny, že ho je možné prispôsobiť rôznym chuťovým preferenciám.

bazová bábovka

História a pôvod Bábovky

História bábovky siaha až do 19. storočia, keď sa začala piecť na Slovensku. Pôvodný názov „bábovka“ pochádza zo slova „bábka“, čo znamená „bábätko“ alebo „dieťatko“. Tento názov odráža jemnosť a nežnosť tohto dezertu, ktorý pripomína niečo tak vzácne a krehké.

Bábovka sa stala obľúbenou počas sviatočných príležitostí, ako sú Vianoce a Veľká noc. Je to dezert, ktorý sa pripravuje s láskou a starostlivosťou, čo ho robí ideálnym na zdieľanie s rodinou a priateľmi. Mnohé rodiny si prenášajú svoje recepty z generácie na generáciu, čo udržuje tradíciu bábovky nažive.

Ingrediencie používané v Bábovke

Bábovka je jednoduchý dezert, ktorý sa pripravuje s niekoľkými základnými zložkami. Múka je hlavnou zložkou a poskytuje cestu pevnosť a štruktúru. Vajcia pridávajú vlhkosť a viažu všetky ingrediencie dokopy. Cukor dodáva sladkosť a karamelizuje sa počas pečenia, vytvárajúc bohatú farbu a chuť. A kypriaci prášok je nevyhnutnou ingredienciou, ktorá zabezpečuje, že bábovka dobre vyrastie.

Väčšina tradičných receptov obsahuje aj vanilkový extrakt alebo citrónovú kôru, ktoré pridávajú dezertu ďalší rozmer chuti. Tieto zložky dávajú bábovke vôňu a arómu, ktoré ju robia takú neodolateľnú.

bábovka s bazou

Variácie a moderné úpravy Bábovky

Bábovka je taká flexibilná a všestranná, že ju je možné prispôsobiť rôznym chutiam a preferenciám. Okrem tradičných receptov sú k dispozícii aj mnohé moderné adaptácie, ktoré pridávajú nové ingrediencie a tvoria nové kombinácie chutí.

Jednou z populárnych variácií je čokoládová bábovka. Táto verzia pridáva do cesta kakao alebo rozpustenú čokoládu, čo dáva bábovke bohatú čokoládovú chuť. Čokoládová bábovka je obľúbená nielen medzi deťmi, ale aj medzi dospelými, ktorí milujú čokoládu.

Ďalšou zaujímavou variáciou je citrusová bábovka. Táto verzia pridáva do cesta citrónovú alebo pomarančovú kôru, čo dáva dezertu sviežu a osviežujúcu chuť. Citrusová bábovka je ideálna na jar a leto, keď si chcete dopriať niečo svieže a ovocné.

Ja som si pre vás pripravila klasickú bábovku doplnenú o bazový sirup a poliatu citrónovo-bazovou polevou. Bábovka je veľmi chutná a hlavne vláčna, jednoducho neodolateľná.

Tipy na pečenie dokonalej Bábovky

Pečenie bábovky môže byť niekedy výzvou, ale s niekoľkými tipmi a trikmi sa môžete stať majstrom tejto jedinečnej pochúťky. Tu je niekoľko tipov, ktoré vám pomôžu dosiahnuť dokonalú bábovku:

1. Pri príprave cesta dôkladne premiešajte všetky ingrediencie, aby ste dosiahli hladkú a jednotnú hmotu.
2. Použite kvalitné ingrediencie, ako sú čerstvé vajcia, aby ste získali najlepšiu chuť.
3. Pred pečením dôkladne vymastite a vysypte formu na bábovku, aby sa cesto ľahko odlepilo po upečení.
4. Pred pridaním cesta do formy jemne ju zaklopte o stôl, aby sa odstránili vzduchové bubliny.
5. Neotvárajte dvere pece počas pečenia, aby sa zabránilo poklesu cesta.
6. Skontrolujte, či je bábovka upečená pomocou špáradla alebo noža. Ak sa nož vráti suchý, je hotová.
7. Po vybratí bábovky z pece ju nechajte vychladnúť v forme pred odstránením.

bazová bábovka

Podávanie a vychutnávanie Bábovky

Bábovka sa môže podávať rôznymi spôsobmi a s rôznymi doplnkami. Tradične sa posypáva práškovým cukrom alebo sa polieva polevou zo zmiešanej cukru a citrónovej šťavy. Tieto jednoduché doplnky dávajú bábovke ešte viac sladkosti a chuťového rozmeru.

Ak chcete byť kreatívny, môžete bábovku ozdobiť čerstvým ovocím, šľahačkou, čokoládovými hoblinkami alebo orechmi. Tieto doplnky pridávajú textúru a farbu, čo robí z každého kúsku bábovky malé umelecké dielo.

Bábovka je najlepšia, keď sa podáva čerstvá a ešte teplá. Je to ten okamih, keď sa jej jemná štruktúra rozpúšťa na jazyku a vyžarujú sa z nej najbohatšie arómy. Bábovku si môžete vychutnať samotnú alebo ju podávať s šálkou horúcej kávy alebo čaju. Je to dezert, ktorý vás určite poteší a zanechá vám sladké spomienky.

Bábovka v rôznych kultúrach a krajinách

Bábovka nie je len obľúbená na Slovensku, ale je tiež prítomná v mnohých iných kultúrach a krajinách. V rôznych častiach sveta existujú podobné dezerty, ktoré majú podobné vlastnosti a chuť ako bábovka.

Napríklad v Českej republike sa tento dezert pripravuje podobným spôsobom ako na Slovensku, s niektorými drobnými rozdielmi v recepte. Je to jednoduchý a chutný dezert, ktorý má v Česku rovnakú popularitu ako na Slovensku.

V iných krajinách, ako je Anglicko, existuje podobný dezert známy ako „bundt cake“. Tento koláč má tiež vlhkú a jemnú štruktúru a je podávaný v rôznych chutiach a variáciách. Je to obľúbený dezert na oslavách a špeciálnych príležitostiach.

Bazová bábovka

porcie: 10 porcií
ČAS Prípravy: 20 minutes
čas varenia: 30 minutes
celkový čas: 50 minutes

Suroviny:

Cesto:

 • 6 vajec
 • 70 g práškového cukru
 • 70 g kryštálového cukru
 • 1 čl vanilkového cukru
 • 4 PL bazového sirupu
 • 100 g polohrubej múky
 • ½ bal. prášku do pečiva
 • 2 PL oleja
 • štipka soli
 • citrónová kôra z 1 citróna

Poleva:

 • 4 PL bazového sirupu
 • 160 g práškového cukru
 • 1 čl vanilkovej pasty
 • šťava z ½ citróna

Postup:

 • Rúru vyhrejeme na 180°C a formu vymastíme olejom a posypeme múkou.
 • Vajíčka rozdelíme. Bielka vyšľaháme s kryštálovým cukrom do tuha.
 • Žĺtky vyšľaháme s práškovým cukrom, pridáme vanilkový cukor, sirup, olej, soľ a vyšľaháme do penista.
 • Do žĺtkovej zmesi pridáme múku zmiešanú s práškom do pečiva. Pridáme citrónovú kôru. Jemne pridáme vyšľahaný sneh z bielkov.
 • Pečieme asi 30 min pri teplote 180°C.
 • Poleva: Sirup zmiešame s citrónovou šťavou a pridáme cukor. Dobre premiešame. Keď je hmota stále riedka, pridáme viac cukru. Ozdobíme bazovými kvetmi a podávame.

Podobné recepty...

Jemná nadýchaná kakaovo-kávová bábovka
citrónové tiramisu
jahodový snack s lesným ovocím

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Hodnotenie receptu
Close
Uvarila a napísala s láskou Zuzi © Všetky práva vyhradené.
Close