Vianočné mandľové gule

231

Vychutnajte si Vianočné mandľové gule

Vytvorte si na Vianoce sladkú atmosféru s mandľovými guľôčkami. Obdobím čarovných vôní a chutí, a vôňa sladkostí je jednou z najtypickejších. Mandľové guľôčky sú tradičným vianočným koláčikom, ktorý môžete pripraviť aj vy doma. Ich jedinečná chuť vás dostane do vianočnej nálady a veľmi rýchlo sa stanú obľúbeným dezertom pre celú rodinu.

Našťastie, príprava mandľových guľôčok je pomerne jednoduchá a nevyžaduje zložité suroviny. V tomto článku vám prinášam niekoľko osvedčených tipov, ktoré vám pomôžu vytvoriť dokonalé mandľové gule. 

Potešte svojich blízkych týmito lahodnými dobrotami a doprajte si radostný zážitok počas tohto sviatočného obdobia.

Varianty a doplnky k tradičným receptom na vianočné mandľové gule

Mandľové guľôčky sú jednou z najobľúbenejších vianočných sladkostí a majú dlhú tradíciu. Ich vôňa a chuť sú charakteristické a nesmierne príjemné. Príprava mandľových guľôčok je jednoduchá a vyžaduje len niekoľko základných surovín. Klasické mandľové guľôčky majú tvar malých guľôčok a sú obalené v práškovom cukre. Ich textúra je krásne krehká a vnútri sa skrýva lahodná mandľová chuť. Ja som sa rozhodla, že urobím trochu iné mandľové gule. Vyzerajú ako vianočné gule. Sú poliate karamelovou čokoládou.

Na prípravu mandľových gulí budete potrebovať mleté mandle, práškový cukor, maslo, vajíčka a vanilkový extrakt. Ingrediencie zmiešate v miske a vypracujete cesto. Následne ich natlačíte do formy. Potom už len pečiete v predhriatej rúre a vo vašej kuchyni sa rozšíri vôňa vianočných mandľových gulí.

Vo svete existuje veľké množstvo variantov mandľových guľôčok, do ktorých sa pridávajú ďalšie suroviny. Medzi populárne patrí pridanie kakaa pre čokoládovú chuť, pridanie citrónovej kôry pre osviežujúci efekt alebo pridanie mletých orechov pre zaujímavejšiu textúru. Možnosti sú neobmedzené, takže si môžete vytvoriť vlastnú verziu mandľových guľôčok a vychutnať si ich kedykoľvek máte chuť na sladkú vianočnú rozkoš.

weihnachtskuegel

Varianty a doplnky k tradičným receptom na vianočné mandľové gule

Tradičný recept na mandľové gule je skvelý, ale stále sa dá inovovať a pridať doň niektoré zaujímavé zložky. Tu je niekoľko variantov a doplnkov, ktoré môžete vyskúšať:

1. Čokoládové mandľové gule: Pridajte do cesta kakaový prášok a horkú čokoládu na vytvorenie čokoládovej verzie mandľových guľôčok. Táto variácia je ideálna pre čokoládových nadšencov a dodá guľôčkam bohatú a jemnú chuť.

2. Ovocné mandľové guľôčky: Pridajte do cesta nakrájané sušené ovocie, ako napríklad červené bobule alebo sušené marhule, pre pridanie ovocnej chuti a farby do mandľových guľôčok. Táto variácia je svieža a osviežujúca, a perfektne sa hodí pre tých, ktorí majú radi ovocné dezerty.

3. Mandle s karamelom: Pridajte do cesta karamelové kúsky alebo karamelovú polevu pre vytvorenie sladkej a lepkavej textúry v mandľových guľôčkach. Táto variácia je dokonalým zoskupením medzi mandľami a karamelom a určite poteší milovníkov sladkého.

4. Kokosové mandľové guľôčky: Pridajte do cesta kokosové lupienky alebo kokosový olej pre pridanie chute a textúry. Táto variácia je ideálna pre tých, ktorí majú radi kokosové dezerty a chcú pridať trochu tropického pocitu do svojich vianočných mandľových guľôčok.

Tieto varianty a doplnky sú len niekoľkými príkladmi toho, čo môžete pridať do klasického receptu na mandľové guľôčky. Nebojte sa experimentovať a objavovať nové chute, ktoré vám budú chutiť. Vianoce sú časom radosti a výnimočnosti, takže si ich užite naplno a vychutnajte si tieto lahodné mandľové guľôčky.

Tipy na zdokonalenie vianočných mandľových gulí

Pri príprave mandľových guľôčok je niekoľko tipov, ktoré vám môžu pomôcť vytvoriť dokonalé a chutné gule:

1. Kvalitné suroviny: Používajte kvalitné a čerstvé suroviny pre najlepšie výsledky. Kvalitné mleté mandle a čerstvé maslo dodajú mandľovým guľôčkam vynikajúcu chuť a textúru.

2. Dobré vypracovanie cesta: Dôkladne vypracujte cesto, aby sa všetky ingrediencie dobre spojili. Dôležité je dosiahnuť jednotnú a hladkú konzistenciu, ktorá umožní ľahké tvarovanie guľôčok.

3. Správna veľkosť guľôčok: Dôležité je natlačiť rovnaké množstvo cesta do formičky, aby sa piekli rovnomerne. 

4. Pripravte si roztopenú čokoládu: Dôkladne roztopte karamelovú čokoládu. Formičky, v ktorých ste piekli gule, namastite roztopenou karamelovou čokoládou. Postup zopakujte 2x a vylejte zvyšok čokolády.

5. Správne pečenie: Dodržiavajte správny čas a teplotu pečenia, aby sa guľôčky piekli rovnomerne a mali krásnu zlatohnedú farbu. Nechajte ich vychladnúť pred podávaním.

Tieto tipy vám pomôžu dosiahnuť dokonalé a chutné mandľové guľôčky na Vianoce.

vianočné mandľové gule

Nápady na servírovanie vianočných gulí

Mandľové vianočné gule sú nielen chutné, ale aj vizuálne atraktívne. Tu je niekoľko nápadov na servírovanie a prezentáciu mandľových guľôčok:

1. Vianočná tématická nádoba: Servírujte mandľové guľôčky v nádobe s vianočnými motívmi, ako sú snehové vločky alebo Santa Claus. To dodá dezertu špeciálny dotyk a zapadne do vianočnej atmosféry.

2. Dekoračné podnosy: Položte mandľové guľôčky na dekoračný podnos, ktorý zdobia vianočné motívy, ako sú zvončeky, guličky alebo vianočné stromčeky. Takto sa mandľové guľôčky stanú centrom pozornosti na sviatočnom stole.

3. Zlatý prach: Ozdobte mandľové guľôčky zlatým prachom. To dodá dezertu šmrnc a vytvorí vizuálnu ilúziu.

4. Dekoratívne servírovacie lyžice: Použite dekoratívne servírovacie lyžice s vianočnými motívmi, ktoré budú zdobiť stôl a pridajú dojemnosť vášmu servírovaniu mandľových guľôčok.

5. Doplňujúce dezerty: Mandľové gule môžete podávať samostatne alebo ako súčasť vianočného dezertného taniera. Skombinujte ich s inými sladkosťami, ako sú perníčky, zákusky alebo ovocné dezerty, aby ste vytvorili bohatú a pestrú ponuku.

christmas balls

Skladovanie a uchovávanie vianočných mandľových gulí

Keď si pripravíte lahodné mandľové guľôčky, budete sa chcieť postarať o to, aby zostali čerstvé a chutné čo najdlhšie. Správne techniky skladovania a konzervovania sú rozhodujúce na zachovanie ich chuti a štruktúry.

1. Chladné a suché skladovanie: Mandľové guľôčky sa najlepšie skladujú na chladnom a suchom mieste, mimo dosahu priameho slnečného svetla. Na zachovanie ich čerstvosti sú ideálne vzduchotesné nádoby alebo plechovky na sušienky s tesne priliehajúcim viečkom. Neskladujte ich v chladničke, pretože by mohli príliš stvrdnúť.

2. Oddelené vrstvy: Aby sa mandľové guľôčky nezlepili, je dôležité každú vrstvu oddeliť pergamenovým alebo voskovým papierom. Tým sa zabezpečí, že si zachovajú svoj tvar a nestratia svoju jemnú chuť.

3. Mrazenie: Ak ste pripravili veľkú dávku mandľových guľôčok a chcete si ich vychutnať dlhšie, výbornou možnosťou je zmrazenie. Pred vložením mandľových gulí do nádoby alebo vreciek vhodných na mrazenie sa uistite, že sú úplne vychladnuté. Nádobu označte dátumom, aby ste mali prehľad o ich čerstvosti. Keď si ich budete chcieť vychutnať, jednoducho ich na niekoľko hodín rozmrazte pri izbovej teplote.

Nezabudnite, že mandľové guľôčky sú najlepšie, keď sa spotrebujú do týždňa alebo dvoch od ich výroby. Skôr ako si ich doprajete, skontrolujte, či nie sú poškodené alebo žltkavé.

Vianočné mandľové gule

porcie: 25 kusov
ČAS Prípravy: 10 minutes
čas varenia: 10 minutes
celkový čas: 50 minutes

Suroviny:

 • 350 g mletých mandlí
 • 100 g hladkej múky
 • 100 g práškového cukru
 • 2 čl vanilkového cukru
 • ½ bal. prášku do pečiva
 • 200 g masla
 • 1 vajce
 • karamelová čokoláda
 • kokosový olej
 • zlatý prach
 • trochu vodky

Postup:

 • Maslo vyšľaháme s cukrom.
 • Pridáme vanilkový cukor, vanilkovú pastu a vajce. Dobre premiešame.
 • Nakoniec pridáme múku zmiešanú s práškom od pečiva a mleté mandle.
 • Cesto zabalíme do potravinovej fólie a odložíme na 30 min do chladničky.
 • Vychladené cesto natlačíme do silikónovej formy a pečieme asi 10 min pri teplote 180°C.
 • Mandľové gule necháme vychladnúť. Silikónovú formu umyjeme a medzitým si vo vodnom kúpeli roztopíme čokoládu spolu s kokosovým olejom.
 • Silikónovú formu potrieme čokoládou a necháme chvíľu vychladiť. Nalejeme čokoládu do formy a formu otáčame tak, aby sa čokoláda dostala všade. Nakoniec vylejeme prebytočnú čokoládu, ktorá zostala vo forme. Chvíľku necháme postáť a upečené gule vložíme spať do formy. Necháme vychladnúť.
 • Vychladnuté gule potrieme zlatou pastou. Zlatý prach zmiešame s niekoľkými kvapkami vodky a potrieme na vychladnuté gule. Necháme chvíľu zaschnúť a podávame.

Podobné recepty...

vianočné mandľové stromčeky
vianočné stromčeky z lístkového cesta
pán perníček

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Hodnotenie receptu
Close
Uvarila a napísala s láskou Zuzi © Všetky práva vyhradené.
Close