Pán perníček

200

Perník mužíčka pre šikovných kuchárov: Skúste si ho upiecť doma

Pripravte si kúzelné vianočné obdobie tým, že si vyskúšate domácu výrobu pána perníčka! Ak ste inteligentný a šikovný kuchár, neodolateľná vôňa a chutná chuť perníkov môže byť len niekoľko jednoduchých krokov od vás. S týmto receptom plným vtipných a zároveň praktických tipov sa stanete majstrom v pečení pánov perníkov.

Nenechajte sa odradiť samotnou myšlienkou, že pečenie perníkov je príliš komplikované. So správnym návodom sa stanete majstrom v pečení perníkov. 

Začnite tým, že si pripravíte všetky potrebné ingrediencie. Potom len pustite svoju kreativitu na nechajte svoju fantáziu a tvorivosť vyniknúť pri zdobení perníkového mužíka. Staňte sa rodinným pekárom a využite túto príležitosť na spoločné vianočné aktivity so svojimi blízkymi. Pridajte do svojich sviatočných dekorácií vôňu domáceho perníka a pripravte sa na nezabudnuteľné chvíle.

Čo je to pán perníček?

Pán perníček je tradičný vianočný dezert, ktorý má svoje korene v stredovekej Európe. Jeho jedinečná chuť a charakteristický tvar z neho robia obľúbený vianočný symbol. Perníkového mužíka si môžete vyrobiť sami doma a vytvoriť tým nezabudnuteľnú vianočnú atmosféru. Je to skvelá činnosť, ktorou môžete prekvapiť svojich blízkych a vytvoriť spomienky na celý život. Zoberte deti a puste sa spolu do vykrajovania a zdobenia tohto úžasného perníka. Deti budú mať radosť, chvíľku ich zabavíte a budete mať spomienky na celý život.

História perníkov

Perník má bohatú históriu, ktorá siaha až do stredoveku. Jeho vznik sa spája s kláštorami a mníchmi, ktorí ho používali na liečenie rôznych chorôb. Postupom času sa perník stal populárnym v celej Európe a rozšíril sa aj do iných častí sveta. Jeho jedinečná chuť a vôňa ho urobili obľúbeným dezertom počas vianočných sviatkov.

pán perníček

Tipy na vykrajovanie pánov perníkov

Pri pečení pánov perníkov je dôležité mať správne formičky a správne premiešať cesto. Tu je niekoľko užitočných tipov, ktoré vám pomôžu dosiahnuť dokonalý tvar a veľkosť perníkových mužíkov:

1. Použite silikónové formy na pečenie, ktoré majú rôzne tvary a veľkosti. Týmto spôsobom si môžete vybrať ten správny tvar pre vašich pánov perníkov.

2. Nezabudnite na prípravu cesta. Dôležité je správne premiešať ingrediencie a postupovať podľa receptu. Dôležité je tiež nechať cesto dostatočne odpočívať, aby sa zlepšila jeho konzistencia.

3. Vykrojte perníkových mužíkov pomocou formičiek. Uistite sa, že máte dostatočný priestor medzi jednotlivými mužíkmi, aby sa mohli rozpínať počas pečenia.

Kreatívne variácie pána perníka

Pán perník nemusí mať len klasický tvar, môžete ho prispôsobiť podľa vlastnej predstavy a kreativity. Tu je niekoľko nápadov na kreatívne varianty perníkového mužíka:

1. Vytvorte perníkového mužíka s vlastnou tvárou. Môžete pridať jeho výrazné oči, úsmev alebo dokonca jeho vlastné rysy.

2. Pridajte do perníkového cesta rôzne ingrediencie, ako sú orechy, sušené ovocie alebo čokoláda. Týmto spôsobom môžete vytvoriť nové chute a textúry.

3. Vytvorte pána perníka v rôznych veľkostiach. Môžete vytvoriť malých mužíkov na jedlo alebo veľkého mužíka ako dekoráciu. 

4. Ozdobte orechom: Na brucho pána perníka dajte orech a pritlačte na neho ruky pána perníky, bude to vyzerať ako by držal orech.

pán perníček

Tipy a nápady na zdobenie perníkov

Zdobenie perníkových mužíkov je zábavnou časťou procesu pečenia. Tu je niekoľko tipov a nápadov, ktoré vám pomôžu vytvoriť dokonalé perníky:

1. Použite glazúru na zdobenie perníkov. Môžete ju farebne odfarbiť a vytvoriť tak rôzne vzory a tvary na perníku.

2. Pridajte dozdobenie pomocou cukroviniek, sladkostí alebo ovocia. Týmto spôsobom môžete vytvoriť rôzne tvary a vzory na perníku.

3. Použite rôzne žiarivé farby na zdobenie perníku. Týmto spôsobom môžete vytvoriť farebné a atraktívne perníky.

4. Použite kráľovskú polevu, je univerzálna, môžete ju zafarbiť rôznymi farbami a tak urobiť vaše perníky ešte krajšie.

5. Urobte rôzne postavičky: Ozdobte perníčky, tak aby vám vznikli muži a ženy, prípadne deti a vaše perníčky nebudú rovnaké, ale môžete si tak vytvoriť celú perníkovú rodinu. Kľudne zapojte aj vaše deti.

Servírovanie a skladovanie perníkov

Pána perníčka podávajte čerstvého, keď je ešte mäkký a voňavý. Môžete ho podávať samotný, ako dezert po jedle alebo ako súčasť vianočnej večere. Ak chcete perníkového mužíka skladovať, uistite sa, že je uložený v hermeticky uzavretom obale, aby sa zachovala jeho čerstvosť a chuť.

Pán perníček

porcie: 40 ks
ČAS Prípravy: 10 minutes
čas varenia: 10 minutes
celkový čas: 1 hour 20 minutes

Suroviny:

Cesto:

 • 275 g hladkej múky
 • 200 g masla
 • 100 g práškového cukru
 • 25 g kakaa
 • 1 čl vanilkovej pasty
 • 1 čl prášku do pečiva
 • 1 bal. vanilkového cukru
 • 1 čl korenia na vianočné pečivo od JUST SPICES
 • 1 vajce
 • 2 čl perníkového korenia
 • štipka soli

Na ozdobenie:

 • kráľovská poleva podľa môjho receptu
 • potravinárske farby
 • kamienky, perly na ozdobenie

Postup:

 • Mäkké maslo vyšľaháme s cukrom, pridáme cukor. Do dobre vyšľahanej zmesi pridáme vajce, vanilkový cukor, korenie od Just Spices a vanilkovú pastu.
 • Zvyšné suroviny spolu premiešame a preosejeme cez sitko.
 • Suché suroviny pridáme do maslovej zmesi a dobre premiešame.
 • Zabalíme do potravinovej fólie a dáme do chladničky aspoň na hodinu.
 • Cesto vyvaľkáme a vykrajujeme z neho mužíčkov. Pečieme asi 10 min v rúre vyhriatej na 180°C.
 • Necháme vychladnúť a ozdobujeme kráľovskou polevou.

Pečenie perníkového mužíka je skvelou aktivitou, ktorá vám umožní prejaviť vašu kreativitu a vytvoriť nezabudnuteľné vianočné zážitky. S touto receptúrou a užitočnými tipmi sa stanete majstrom v pečení perníkových mužíkov. Nebojte sa vyskúšať rôzne tvary a vzory a pridajte svojmu perníku osobný charakter. Užite si vianočné sviatky s vôňou a chuťou domáceho perníka a vytvorte si nezabudnuteľné spomienky so svojimi blízkymi.

Podobné recepty...

sušienky s príchuťou chai latte
pistáciové rožteky
kávové sušienky

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Hodnotenie receptu
Close
Uvarila a napísala s láskou Zuzi © Všetky práva vyhradené.
Close