Slaný karamel

511

Ako si pripraviť svoj vlastný slaný karamel: jednoduchý recept

Milujete slaný karamel? Mám pre vás dobrú správu. S mojim jednoduchým receptom si ho môžete pripraviť sami doma. Nemusíte chodiť do drahých kaviarní ani sa spoliehať na obchodné verzie. Stačí vám pár základných surovín a pár minút vo vašej vlastnej kuchyni.

Môj recept na slaný karamel je skutočne jednoduchý a nemá žiadne zložité postupy. Potrebujete iba cukor, maslo, smotanu a trochu soli. Všetko, čo budete potrebovať, nájdete vo svojej kuchyni alebo jednoducho v obchode.

Takže neváhajte a vyskúšajte si tento skvelý a jednoduchý recept na slaný karamel. Budete ohromení jeho príjemnou slano – sladkou chuťou. Vaše chuťové poháriky vám za to obzvlášť poďakujú.

Prečo slaný karamel?

Slaný karamel je kombinácia sladkej karamelovej chuti so štipkou soli, ktorá mu dodáva zaujímavý kontrast. Táto kombinácia je obľúbená po celom svete a často sa používa ako poleva, prísada do zmrzliny alebo sladká vrstva v koláčoch a dezertoch. Jednou z najlepších vecí je, že si ho môžete pripraviť aj sami doma, a to pomocou môjho jednoduchého receptu.

slaný karamel

Rôzne spôsoby použitia slaného karamelu v receptoch

 • Použite kvalitné suroviny: Vždy sa snažte používať najlepšie dostupné suroviny. Kvalitný cukor, maslo a smotana dodajú vášmu karamelu intenzívnejšiu a bohatšiu chuť.
 • Miešajte nepretržite: Pri príprave karamelu je dôležité neprestávať miešať, aby sa cukor nespálil. Dôkladné miešanie tiež pomôže zabezpečiť, že všetky suroviny sa správne spoja.  Avšak miešajte až keď je cukor roztopený. Počas roztápania cukor nemiešajte, vytvárajú sa hrudky.
 • Prispôsobte slanosť svojmu vkusu: Ak máte radi intenzívnejšiu slanosť, pridajte viac soli. Naopak, ak preferujete miernejšiu slanú chuť, môžete znížiť množstvo soli v recepte.

Rôzne spôsoby použitia slaného karamelu v receptoch

Slaný karamel je vynikajúcou prísadou do rôznych dezertov a sladkých jedál. Tu je niekoľko nápadov, ako ho môžete využiť:

 1. Poleva na zmrzlinu: Slaný karamel je dokonalou prísadou na zmrzlinu. Stačí ho jemne polievať na vanilkovú alebo čokoládovú zmrzlinu a vytvoriť tak neodolateľnú kombináciu sladkosti a slanosti.
 2. Prísada do kávy: Ak máte radi sladkú kávu s trochou slanosti, pridajte do svojej obľúbenej kávy lyžičku slaného karamelu.
 3. Náplň do koláčov: Slaný karamel môžete použiť aj ako náplň do koláčov, tvarohových štrúdieľ alebo buchiet. Jeho intenzívna chuť prinesie do týchto dezertov úplne nový rozmer.
 4. Sladká vrstva v tortách: Ak robíte domáce torty, slaný karamel je skvelou voľbou ako sladká vrstva medzi korpusmi. Dodá torte bohatú a jedinečnú chuť.
salzige karamel

Variácie slaného karamelu - pridávanie rôznych príchutí

Slaný karamel je skvelý aj samostatne, ale ak chcete experimentovať s rôznymi chuťami, môžete do neho pridať aj ďalšie príchute. Tu sú niektoré populárne varianty slaného karamelu:

 1. Karamel s morskou soľou: Namiesto bežnej soli môžete použiť hrubozrnnú morskú soľ. Táto kombinácia dodá karamelu ešte výraznejšiu a zemitú chuť.
 2. Karamel s vanilkou: Pridanie vanilkového extraktu alebo strúčikov vanilky do karamelu mu dodá jemnú a sladkú chuť, ktorá sa skvele dopĺňa so slanosťou.
 3. Karamel s mandľami: Pridajte do karamelu nasekané pražené mandle a vytvorte tak chuťový zážitok plný kontrastov.
 4. Karamel s rumom: Pre milovníkov rumu je možné pridať do karamelu trochu kvalitného tmavého rumu. Táto kombinácia dodá karamelu bohatú a exotickú chuť.
slaný karamel

Skladovanie a uchovávanie domáceho slaného karamelu

Domáci slaný karamel môžete uložiť do vzduchotesnej nádoby a skladovať v chladničke. Vďaka vysokému obsahu cukru a masla by mal byť karamel relatívne dlho použiteľný. Odporúčame ho skonzumovať do jedného mesiaca od prípravy, aby ste si užili čo najlepšiu chuť.

Varianty receptov na slaný karamel - vegánsky, paleo atď.

Ak sa držíte vegánskej alebo paleo stravy, môžete si pripraviť aj slaný karamel, ktorý bude vyhovovať vašim potrebám. Tu sú niektoré varianty receptov:

 1. Vegánsky karamel: Namiesto bežného masla použite rastlinný tuk a namiesto smotany použite kokosovú smotanu.
 2. Paleo karamel: Namiesto bežného cukru použite med, agávový sirup alebo javorový sirup ako sladidlo.

Slaný karamel

porcie: 300 ml
ČAS Prípravy: 10 minutes
celkový čas: 10 minutes

Suroviny:

 • 200 g cukru
 • 100 g masla
 • 100 ml šľahačkovej smotany

Postup:

 • Do väčšej panvice nasypeme cukor. Na menšom plameni necháme cukor roztopiť. Cukor nemiešame počas roztápania, spravili by sa hrudky.
 • Keď je cukor roztopený na karamel, pridajte maslo a miešajte, kým sa maslo úplne nespojí s karamelom. Keď je maslo spojené, pridajte smotanu a miešajte, kým sa to úplne nespojí.
 • Teraz už stačí pridať soľ a hotovo. Je na vás, či si vyberiete klasickú soľ, či morskú soľ alebo inú. Ja odporúčam morskú soľ.
 • Slaný karamel nalejte do pohárov a uzatvorte, kým ho nebudete používať.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Hodnotenie receptu
Close
Uvarila a napísala s láskou Zuzi © Všetky práva vyhradené.
Close