Špenátový šalát s hruškami, brusnicami a orechmi

185

 

Vitamínová bomba: Špenátový šalát so sladkými hruškami, brusnicami a orechmi

Potrebujete energiu na celý deň? Táto  šalátová bomba je presne to, čo potrebujete! Kombinácia čerstvého špenátu, sladkých hrušiek, sušených brusníc a orechov je nielen chutná, ale aj plná vitamínov a minerálov. Tento šalát je bohatý na vitamín C, ktorý posilňuje imunitný systém, vitamín K, ktorý je dôležitý pre zdravie kostí, a železo, ktoré pomáha v boji proti únave a vyčerpaniu. Pre ľudí, ktorí sledujú svoju váhu, je táto šalátová bomba skvelou voľbou, pretože je nízkokalorická a obsahuje len zdravé tuky orechov. Pripraviť ju je veľmi jednoduché. Stačí zmiešať všetky ingrediencie, pokvapkať ich lahodným dresingom a špenátová bomba je hotová! Takže nechajte zelené jedlo bohaté na vitamíny zahnať váš hlad.

Keď ide o zdravú výživu, tento špenátový šalát je prvotriedna voľba. Chutný, plný vitamínov a minerálov a jednoduchý na prípravu – čo by ste si mohli priať viac?

Úvod do špenátového šalátu

Špenát je jednou z najzdravších zelenín, ktoré môžete do svojho jedálnička zaradiť. Jeho jemná chuť a široká škála výživných látok ho robia obľúbenou ingredienciou v mnohých jedlách. Špenátový šalát je jedným z najjednoduchších a najchutnejších spôsobov, ako si vychutnať túto zdravú zeleninu. V nasledujúcich odsekoch sa pozrieme na zdravotné výhody špenátu, ako aj na ďalšie ingrediencie, ktoré robia tento šalát neodolateľným.

spinat salad

Zdravotné výhody špenátu

Špenát je bohatý na rôzne vitamíny a minerály, ktoré prispievajú k zdraviu nášho tela. Obsahuje vysoký podiel vitamínu C, ktorý je dôležitý pre imunitný systém a pomáha bojovať proti infekciám. Okrem toho je špenát skvelým zdrojom vitamínu K, ktorý je nevyhnutný pre správnu funkciu kostí. Ďalším významným vitamínom obsiahnutým v špenáte je vitamín A, ktorý je dôležitý pre zrak a zdravú pokožku. Okrem vitamínov obsahuje špenát aj minerály, ako je železo, vápnik, draslík a horčík, ktoré sú nevyhnutné pre správne fungovanie nášho tela.

Význam zaradenia ovocia do šalátov

Ovocie je dôležitou súčasťou zdravej stravy a zahrnutie ho do šalátov je jedným z najjednoduchších spôsobov, ako si užiť jeho chuť a výživové vlastnosti. Ovocie pridáva do šalátov sladkú a osviežujúcu chuť, ktorá vytvára zaujímavý kontrast s inými ingredienciami. Okrem toho je ovocie bohaté na vitamíny, minerály a antioxidanty, ktoré pomáhajú udržiavať zdravie a podporujú imunitný systém.

špenátový šalát s hruškami a brusnicami

Výhody sladkých hrušiek v šaláte

Sladké hrušky sú vynikajúcim doplnkom do šalátov, ktorým dodávajú šťavnatú sladkosť a príjemnú chuť. Okrem toho obsahujú hrušky vitamín C, vitamín K a vlákninu. Vitamín C posilňuje imunitný systém a pomáha bojovať proti chorobám. Vitamín K je dôležitý pre zdravé kosti a zrážanie krvi. Vláknina obsiahnutá v hruškách pomáha udržiavať tráviaci systém v zdraví a zlepšuje trávenie.

Pridanie brusníc pre príval chuti a zdraviu prospešných látok

Sušené brusnice sú skvelým doplnkom do šalátov, ktorému dodávajú bohatú chuť a výraznú farbu. Okrem toho obsahujú brusnice vitamín C, vitamín E a antioxidanty. Vitamín C posilňuje imunitný systém a pomáha bojovať proti voľným radikálom. Vitamín E je dôležitý pre zdravú pokožku a chráni bunky pred poškodením. Antioxidanty obsiahnuté v brusniciach pomáhajú chrániť telo pred chorobami a podporujú zdravie srdca.

spinatsalat

Úloha orechov pri pridávaní chrumkavosti a výživovej hodnoty

Orechy sú skvelým doplnkom do šalátov, ktoré mu dodávajú chrumkavosť a bohatú chuť. Okrem toho obsahujú orechy zdravé tuky, vitamíny, minerály a antioxidanty. Zdravé tuky obsiahnuté v orechoch sú dôležité pre správnu funkciu mozgu, srdca a ďalších orgánov. Vitamíny a minerály obsiahnuté v orechoch, ako je vitamín E, vitamín B6, vápnik a magnézium, pomáhajú udržiavať zdravie a podporujú správne fungovanie tela. Antioxidanty obsiahnuté v orechoch pomáhajú chrániť telo pred voľnými radikálmi a podporujú celkové zdravie.

Tipy na prípravu dokonalého špenátového šalátu

1. Pri výbere špenátu si vyberte čerstvé lístky bez žltých alebo hnedejších škvŕn. Špenát by mal mať jemnú textúru a príjemnú vôňu.

2. Ak chcete dosiahnuť maximálnu chuť a výživovú hodnotu, používajte čerstvé a sezónne ovocie a orechy.

3. Pri príprave dresingu môžete experimentovať s rôznymi prísadami, ako je horčica, citrónová šťava alebo cesnak, aby ste dosiahli želanú chuť.

4. Nezabudnite šalát jemne premiešať, aby sa všetky ingrediencie rovnomerne spojili a aby ste dosiahli dokonalú chuť.

Špenátový šalát s hruškami, brusnicami

porcie: 2 porcie
ČAS Prípravy: 10 minutes
celkový čas: 10 minutes

Suroviny:

 • čerstvý špenát
 • brusnice
 • marinovaný feta syr
 • hrušky
 • pekanové orechy

Dresing:

 • 1 vajce
 • 1 čl horčice
 • 1 PL medu
 • mandarinková šťava z 1 mandarinky
 • limetková šťava z 1 limetky
 • citrónován soľ
 • chili
 • olej
 • petržlenová vňať

Postup:

 • Špenát umyjeme a vložíme do misky. Oriešky opečieme na panvici. Hrušky nakrájame na tenké plátky a vložíme do šalátu. Šalát posypeme sušenými brusnicami. Pridáme opečené oriešky a marinovaný feta syr. Feta syr si môžete namarinadovať samy alebo fetu namarinadovanú už kúpite.
 • Pripravíme dresing: Do vyššej nádoby nalejeme mandarinkovú šťavu, med, chili, horčicu, citrónovú soľ a dobre premiešame. Pridáme jedno vajce a znova premiešame. Postupne prilievame olej, kým sa nám nevytvorí hustejší dresing. Nakoniec pridáme petržlenovú vňať a dobre premiešame. Pridáme limetkovú štavu, dochutíme a hotovo.
 • Dresing nalejeme na šalát a podávame. Podávame ako prílohu alebo ako samostatný chod. Dobrú chuť!

Záver

Špenátový šalát s sladkými hruškami, brusnicami a orechmi je lahodnou a zdravou pochúťkou, ktorá osvieži a zasýti.

Podobné recepty...

ázijský šalát s krevetami
bylinkový šalát s bobuľovým ovocím
tekvicový šalát

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Hodnotenie receptu
Close
Uvarila a napísala s láskou Zuzi © Všetky práva vyhradené.
Close