Banánový cisársky trhanec s čučoriedkami

245

História cisárskeho trhanca

História rakúskeho cisárskeho trhanca sa viaže k 19. storočiu a jednému významnému historickému postaveniu – cisárovi Františkovi Jozefovi I. (1830-1916), ktorý vládol Rakúsku od roku 1848 do roku 1916. Cisár František Jozef bol známy tým, že mal veľký záujem o jedlo, a rád ochutnával nové pokrmy. V priebehu svojich mnohých cestovaní a hostín v Rakúsku si obľúbil špeciálny pokrm, ktorý si dal pripravovať podľa svojich predstáv.

Týmto pokrmom bola pôvodne špeciálna variácia palacinky alebo palačinky, ktorá bola pripravovaná so šľahanými bielkami, žĺtkami, múkou a cukrom. Cisár ju obľúbil tak veľmi, že ju museli robiť aj v jeh kuchyni. Po niekoľkých úpravách a experimentoch sa táto variácia palačinky stala známou ako „Kaiserschmarrn“ – čo voľne preložené znamená „cisársky trhanec.“

Tradičný recept

Tradičný recept na rakúsky cisársky trhanec zahŕňa vajcia, múku, mlieko, cukor, vanilkový cukor a maslo. Tieto ingrediencie sa miešajú spolu a pečú sa na panvici s maslom, pričom sa trhanec postupne roztrháva na menšie kúsky, čo dáva jeho charakteristický roztrhaný vzhľad. Po upečení sa ešte upečie v karameli a posype práškovým cukrom a môže sa podávať s džemom, ovocím alebo inými prílohami podľa preferencií.

Rakúsky cisársky trhanec sa stále podáva v mnohých rakúskych reštauráciách a je populárny aj v stredoeurópskych krajinách, ako sú Nemecko, Česká republika a Slovensko. Tento dezert je dnes stále spojený s históriou a kultúrou Rakúska a je jedným z symbolov rakúskej kuchyne.

banánový cisársky trhanec s čučoriedkami

Variácie a modifikácie klasického cisárskeho trhanca

Tradičný rakúsky cisársky trhanec, je lahodný dezert sam osebe, ale existuje mnoho rôznych variantov a modifikácií, ktoré môžete vyskúšať, aby ste dodali tejto klasike nový a zaujímavý nádych. Tu je niekoľko populárnych variantov:

 1. Orechový trhanec: Pridajte do cesta jemne nasekané orechy, ako sú mandle, vlašské orechy alebo lieskové orechy. Toto dodá dezertu krásnu textúru a chuť.

 2. Ovocný trhanec: Položte plátok ovocia, ako sú jahody, maliny, alebo hrozienka, na cesto pred pečením. Ovocie sa potom pečie spolu s cestom, čo dodá dezertu sladkú a šťavnatú chuť.

 3. Karamelový trhanec: Po upečení môžete posypať trhanec karamelovým sirupom alebo karamelovými kúskami. Toto pridá sladkosť a hlbokú karamelovú chuť.

 4. Citrusový trhanec: Pridajte do cesta citrónovú alebo pomarančovú kôru alebo šťavu pre osviežujúcu chuť. Citrusový Kaiserschmarrn je ideálny na jar a leto.

 5. Čokoládový trhanec: Pridajte čokoládové hobliny alebo čokoládové čipy do cesta pre ďalšiu vrstvu sladkosti a bohatosti.

 6. Kokosový trhanec: Pridajte kokosové vločky do cesta alebo posypete vrchol trhanca kokosovým práškom pre exotickú chuť.

 7. Rozprašovaný trhanec: Rozprašovanie rumu alebo rumového extraktu po upečení môže pridať dezertu hlbšiu a výraznejšiu chuť.

 8. Mliečny trhanec: Namiesto mlieka môžete použiť kondenzované mlieko alebo smotanu pre bohatšiu a krémovú textúru.

 9. Ovsený trhanec: Pridajte ovsené vločky do cesta pre zdravší variant tohto dezertu.

 10. Bezlepkový trhanec Ak máte celiakiu alebo preferujete bezlepkovú stravu, môžete použiť bezlepkovú múku namiesto tradičnej múky.

 11. Banánový trhanec s čučoriedkami: Vyskúšajte banánový trhanec doplnený o čučoriedky, ktorý bude plný chutného ovocia a bohatý na vitamíny.

Tieto varianty a modifikácie môžu pridať osobný dotyk a nové chuťové dimenzie klasickému rakúskemu cisárskemu trhancu. Experimentujte a objavujte nové chutné kombinácie, ktoré vám budú chutiť najviac.

banánový cisársky trhanec s čučoriedkami

Tipy a triky na dosiahnutie najlepšieho cisárskeho trhanca

Dosiahnutie najlepšieho cisárskeho trhanca vyžaduje pozornosť k detailom a presnú prípravu. Tu sú niektoré užitočné tipy a triky, ktoré vám pomôžu dosiahnuť dokonalý výsledok:

 1. Správne oddelenie bielkov a žĺtkov: Pri oddelení bielkov od žĺtkov sa uistite, že nemáte v bielkach ani štipku žĺtka, pretože to by mohlo znemožniť vytvorenie tuhého snehu z bielok.

 2. Šľahanie bielkov na tuhý sneh: Bielka by mali byť šľahané na tuhý sneh, čo znamená, že by mali byť tuhé a stabilné. Použite čisté a suché nádoby a metličky.

 3. Miešanie cesta: Miešajte zvyšné ingrediencie (múku, mlieko, cukor, vanilkový cukor) do žĺtkovej zmesi len jemne a dobre premiešané, ale nie príliš dlho, aby sa zabránilo prepracovaniu cesta, čo by mohlo urobiť trhanec ťažkým.

 4. Použite kvalitné ingrediencie: Použite kvalitné, čerstvé vajcia a čerstvé mlieko pre najlepšiu chuť.

 5. Kontrola teploty panvice: Pred vyliatím cesta na panvicu sa uistite, že je dostatočne horúca, ale nie príliš horúca.

 6. Nevyrušujte trhanec počas pečenia: Po vyliatí cesta do horúcej panvice ho nemiešajte. Nechajte spodnú stranu upiecť do zlatohneda, potom ho môžete otočiť a roztrhnúť.

 7. Roztrhávanie cesta: Roztrhávajte cesto na menšie kúsky až po niekoľkých minútach pečenia, keď spodná strana už získala farbu. Použite dve vidličky alebo drevené špachtle na roztrhanie.

 8. Pravidelná kontrola cesta: Počas pečenia neustále sledujte cesto a otočte ho, aby sa pieklo rovnomerne. Dezert by mal byť z vnútra mierne vlhký, nie suchý.

 9. Posypanie cukrom a podávanie: Po upečení môžete trhanec posypať práškovým cukrom. Podávajte ho teplý s džemom, ovocím alebo inými prílohami podľa vášho výberu.

Pamätajte, že cvičenie robí majstra, takže možno budete musieť niekoľkokrát vyskúšať, kým dosiahnete dokonalý rakúsky cisársky trhanec. Nebojte sa experimentovať a prispôsobovať recept podľa svojich chuťových preferencií.

banánový cisársky trhanec s čučoriedkami

Návrhy na servírovanie a nápady na prezentáciu

Pre servírovanie a prezentáciu rakúskeho cisárskeho trhanca môžete použiť rôzne kreatívne a atraktívne nápady. Tu sú niektoré návrhy, ktoré vám pomôžu spraviť dojem na svojich hostí:

 1. Tradičný štýl: Servírujte trhanec na veľkom tanieri alebo do hlbokého taniera, posypte ho bohatou vrstvou práškového cukru a pridajte lyžicu marhuľového lekváru alebo jahodového džemu na vrch.

 2. Porcie v pohári: Predstavte trhanec vo vrstvách v pohároch alebo pohárikoch na dezert. Vrstvu trhanca striedajte so zmesou čerstvého ovocia a šľahanej smotany.

 3. Elegantná prezentácia: Na tanieri vytvorte farebný kontrast tým, že posypete trhanec jemnými hoblinkami čokolády alebo malými ovocnými kúskami, ako sú jahody alebo maliny. Dezert môžete ozdobiť lístkami mäty.

 4. Sladený sirup: Pripravte sirup z javorového sirupu alebo medu a polejte ním hotový trhanec. To pridá ďalšiu vrstvu sladkosti a lesku.

 5. Trhanec vo forme koliesok: Namiesto trhania trhanca na nepravidelné kúsky, môžete ho upiecť ako veľký plát a potom ho vytvarovať do koliesok. Kolieska môžete radovo usporiadať na tanieri a zdobiť čokoládovou polevou alebo ovocím.

 6. Mini-trhanec: Pripravte malé porcie trhanca, ktoré môžu byť servírované na malých tanierikoch alebo pohároch na dezert ako jednohubky pre hostí na večierku.

 7. Pozvánka na chuťový zážitok: Pred podávaním dezertu môžete hosťom ponúknuť pohľad na to, ako trhanec vyzerá na vnútri, takže si môžu vychutnať chuťový zážitok pred prvým hltom.

 8. Zdobenie šľahačkou: Na vrch trhanca môžete pridať šľahačku a ozdobiť ju jemne strúhanou citrónovou kôrou alebo čokoládovými hoblinami.

 9. Použite vintage riad: Ak máte k dispozícii starožitný či vintage riad, servírujte trhanec na ňom. To dodá špeciálnu atmosféru a eleganciu.

Pamätajte, že vizuálny dojem je dôležitou súčasťou gastronomického zážitku, a preto sa nebojte byť kreatívni pri prezentácii rakúskeho cisárskeho trhanca. Vaši hostia budú určite ohromení nielen chuťou, ale aj vzhľadom vášho dezertu.

 
banánový cisársky trhanec s čučoriedkami

Prečo práve banánový cisársky trhanec s čučoriedkami?

Existuje niekoľko dôvodov, prečo by ste mali urobiť banánový cisársky trhanec:

 1. Výnimočná chuť: Banány pridávajú do tradičného cisárskeho trhanca výraznú chuť, ktorá je sladká, ovocná a príjemne aromatická. Táto kombinácia chutí je ohromujúca a osviežujúca.

 2. Znižuje odpad potravín: Banánový cisársky trhanec je skvelým spôsobom, ako využiť zrelé banány, ktoré by inak mohli skončiť v odpade. Táto variácia vám umožňuje znovu použiť banány, ktoré už nie sú na jedenie.

 3. Variabilita: Recept na banánový cisársky trhanec môžete prispôsobiť svojim chuťovým preferenciám. Môžete pridať ďalšie ingrediencie, ako sú orechy, čučoriedky alebo hrozienka, aby ste vytvorili jedinečnú verziu tohto dezertu.

 4. Rýchla príprava: Cisársky trhanec, vrátane banánového variantu, je relatívne rýchly a jednoduchý na prípravu. Je ideálny na prípravu pre návštevu alebo na rýchlu sladkú pochúťku.

 5. Osobné uspokojenie: Vytvorenie banánového cisárskeho trhanca je kreatívny proces, ktorý vás môže uspokojiť a potešiť. Môžete experimentovať s rôznymi variantmi a prezentáciami, aby ste dosiahli dokonalý výsledok.

 6. Unikátna chuťová skúsenosť: Banánový cisársky trhanec ponúka jedinečnú chuťovú skúsenosť, ktorá je odlišná od iných dezertov. Chuť zrelých banánov sa krásne kombinuje s textúrou a sladkosťou trhanca.

 7. Zdravé ingrediencie: Banány sú bohatým zdrojom vitamínov, minerálov a vlákniny. Tým, že ich pridáte do trhanca, môžete pridať aj zdravé zložky do vášho dezertu.

Vzhľadom na tieto dôvody je banánový cisársky trhanec skvelým receptom na využitie zrelých banánov a na vytvorenie výnimočného a chutného dezertu pre seba a vašich hostí.

 

Banánový cisársky trhanec s čučoriedkami

porcie: 4 porcie
ČAS Prípravy: 15 minutes
čas varenia: 30 minutes
celkový čas: 45 minutes

Suroviny:

Cesto:

 • 3 vajíčka
 • 100 g cukru
 • 100 g hladkej múky
 • 1 bal. prášku do pečiva
 • 2 zrelé banány
 • 100 g čučoriedok
 • štipka soli

Na karamel:

 • 25 g masla
 • 2 PL cukru

Na ozdobenie:

 • lyofilizované čučoriedky
 • práškový cukor na posypanie

Postup:

 • Vajíčka rozdelíme. Bielka vyšľaháme s 50g cukru. Žĺtky vyšľaháme so zvyšným cukrom a pridáme na kolieska nakrájané banány. Mixujeme, kým nie je banán úplne rozmiešaný.
 • Do dobre rozmiešanej zmesi pridáme múku zmiešanú s práškom do pečiva a dobre premiešame, aby sme nemali hrudky. Do vymiešanej zmesi pridáme vyšľahané bielka. Nakoniec pridáme štipku soli a čučoriedky.
 • Do panvice dáme asi 25g masla a necháme rozpustiť. Chvíľku opečieme a dáme do rúry vyhriatej na 200°C a pečieme 15 min. Vyberieme a rozdelíme na 4 časti a otočíme. Pečieme ešte 5 min na 160°C.
 • Po upečení necháme chvíľku vychladnúť a potom vidličkami natrháme. Vyberieme z panvice.
 • Do panvice dáme asi 2PL cukru a na miernom plameni roztopíme. Do roztopeného cukru pridáme maslo a trhanec. Počas pečenia otáčame a servírujeme. Servírujeme posypané práškovým cukrom a prachom z lyofilizovaných čučoriedok.
 • Dobrú chuť!

Podobné recepty...

Bazová bábovka
Jahodové tiramisu s bazalkou
Marlenka

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Hodnotenie receptu
Close
Uvarila a napísala s láskou Zuzi © Všetky práva vyhradené.
Close